Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To dopiero czwarta w Polsce wystawa na ten temat. Otwarta jest w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Przemysław Wojciech, Kierownik Działu Merytorycznego Muzeum Ziemi Wschowskiej
Wystawa ujawnia wiele ciekawostek
Wystawa ujawnia wiele ciekawostek Muzeum Ziemi Wschowskiej
Podczas wystawy można poznać wiele ciekawostek historycznych z okolicy. Np. obecnie żyjącymi potomkami Marii Leszczyńskiej, wnuczki starosty wschowskiego, są m.in. obecnie panujący królowie Belgii i Hiszpanii.

Warto zobaczyć we Wschowie. Nowa wystawa

W Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3 można zobaczyć wystawę czasową „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”. W pierwszych tygodniach trwania wystawy, nową ekspozycję odwiedziło ponad 300 osób.

Promocja wystawy, którą swoim patronatem medialnym objęła również TVP Kultura, nie ograniczyła się jedynie do kraju i regionu, ponieważ afisze wystawy zostały zaprezentowane także wśród Polonii mieszkającej we francuskim mieście Nancy.

Było to możliwe dzięki zaproszeniu od władz miasta Leszna, do udziału w wyjeździe studyjnym delegacji polskiej do Nancy – stolicy Lotaryngii, w którym uczestniczył pracownik MZW i kurator wystawy. Celem wyjazdu była popularyzacja wśród Polonii mieszkającej we Francji postaci króla Stanisława I oraz jego związków z historyczną ziemią wschowską. Podczas konferencji naukowej na uniwersytecie oraz w pałacu gubernatora została zaprezentowana mapa historycznej ziemi wschowskiej, przygotowana z okazji 600-lecia inkorporacji do Królestwa Polskiego.

Wystawa ujawnia wiele ciekawostek

To dopiero czwarta w Polsce wystawa na ten temat. Otwarta je...

Wyjątkowy czas dla Muzeum Ziemi Wschowskiej, Wschowy i regionu

Rok 2022 oraz zbliżający się 2023 to wyjątkowy czas nie tylko dla Muzeum Ziemi Wschowskiej, lecz również dla miasta Wschowy i całego regionu. W lipcu br. podczas przygotowanego przez nasze muzeum Pikniku Rycerskiego celebrowaliśmy wraz z mieszkańcami 600-lecie zakończenia procesu inkorporacji Ziemi Wschowskiej do Polski. Nadanie prawa polskiego przez króla Władysława Jagiełłę kończyło ostatecznie proces rozpoczęty przez Kazimierza Wielkiego 79 lat wcześniej.

Natomiast w przyszłym roku świętować będziemy setną rocznicę muzealnictwa we Wschowie. W związku z tym uznaliśmy, że wystawa zamykająca bieżący rok, powinna być unikatowa. Mając na uwadze dalszą promocję regionu oraz historię Wschowy jako miasta królewskiego, wybór padł na syna starosty wschowskiego – króla Stanisława Leszczyńskiego.

Nowa wystawa. Co można zobaczyć?

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 100 eksponatów związanych z osobą króla Stanisława I oraz jego małżonki, królowej Katarzyny z Opalińskich, właścicielki okolicznych wsi takich jak Lgiń, Hetmanice, Nowa Wieś, Łysiny, Tylewice, Śmieszkowo oraz klucza dóbr Wijewskich i Włoszakowickich. Ekspozycja prezentuje również postać polskiej królewny – Marii, która jako jedyna Polka, została królową Francji, stając się najdłużej panującą monarchiniom tego państwa. Ciekawostkę stanowi fakt, że obecnie żyjącymi potomkami Marii Leszczyńskiej, wnuczki starosty wschowskiego, są m.in. obecnie panujący królowie Belgii i Hiszpanii.

Takie oraz wiele innych mało znanych ciekawostek historycznych, można odkryć odwiedzając wystawę prezentowana w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3. W wyjątkowo bogatym życiorysie, najdłużej żyjącego z polskich królów, dwukrotnie obieranego na władcę Polski, związanego bezpośrednio z najbliższym nam regionem, nie zabraknie wątków, które zainteresują każdego, kto odwiedzi siedzibę Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym.

Na ekspozycji zobaczyć można m.in. takie obiekty, jak XVIII-wieczne portrety pary królewskiej, popiersia, rzadkie monety i medale, bogaty zbiór rycin z epoki oraz makiety pałaców.

Ekspozycja ma na celu uświadomić zwiedzającym, jaką rolę odegrała historyczna ziemia wschowska, obejmująca niegdyś swoim obszarem sąsiednie Leszno, siedzibę rodziny króla Stanisława Leszczyńskiego w okresie walki o tron Polski.
Na wystawie przybliżona została spuścizna po Stanisławie Leszczyńskim w Lotaryngii, jak również związki z interesującym nas obszarem za sprawą przodków króla, jego ojca Rafała, wuja Przecława i pradziadka Rafała, którzy pełnili funkcję starostów wschowskich, po najwierniejszych przedstawicieli stronnictwa Stanisławskiego, piastujących wysokie urzędy na ziemi wschowskiej.

Jest to czwarta w Polsce wystawa dedykowana osobie króla:

  • Pierwsza z nich została zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie w 2005 r. pt.: Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii.
  • Kolejną wystawą przybliżającą życiorys króla, była wystawa z 2011 r. przygotowana przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, pt.: Stanisław Leszczyński - wieczny tułacz.
  • Trzecią natomiast była wystawa: Stanisław Leszczyński w Gdańsku, prezentowana w 2014 r.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto