Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wschowa. Perełki architektoniczne starego miasta - cisi świadkowie historii

Agnieszka Gertych
Agnieszka Gertych
Spacerując ulicami starego miasta można podziwiać różne zabytkowe miejsca - perełki architektoniczne. We Wschowie jest ich wyjątkowo dużo, a za każdym rogiem znaleźć można jakiś budynek, który posiada niezwykłą historię. Architektura Wschowy zachwyca pod wieloma względami. Warto wyróżnić chociażby piękne wieże znajdujące się na terenie miasta, które świetnie się prezentują na wjeździe do Wschowy z każdej strony.

Wschowa ma burzliwą historię. Wszyscy znamy tę opowieść o tym, jak to Wschowa miała być przez jakiś czas nieoficjalną stolicą Polski. Jednak nasze miasto nie zawsze znajdowało się w granicach państwa polskiego. W roku 1793 w wyniku II rozbioru Polski Wschowa została wcielona do Królestwa Prus i przyłączona do Śląska. Następnie w latach 1807–1815 należała do Księstwa Warszawskiego, a później znów do Prus. W 1905 r. w mieście mieszkało 7452 osób, w tym 86,2% Niemców, 10,1% Polaków i 2,5% Żydów. Ewangelicy stanowili 53,3% ludności, zaś katolicy – 43%. Było to więc miasto wielokulturowe. Ze względu na przewagę ludności niemieckiej w mieście, po I wojnie światowej pozostało ono w granicach Niemiec. Dalej w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. pod Wschowę dotarły oddziały Wojska Polskiego, które ostrzelały miasto. Dopiero w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1945 roku nasze miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną i po 152 latach ponownie weszło w skład Polski, dopiero z czasem niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni
Gdy przejdziemy się miastem dostrzeżemy, że coraz więcej zabytkowych kamienic jest odrestaurowanych. Niestety niektóre budynki nadal czekają na swój czas i na to, aż zostaną odremontowane, ale najważniejsze jest to, że z każdym rokiem odnowionych kamienic jest więcej. Spacerując tak uliczkami można dostrzec perełki architektoniczne - ślady historii. Na kilku budynkach znajdują się różnego rodzaju napisy. Są to szczegóły, których nie zauważamy na co dzień, gdy w ciągłym biegu załatwiamy kolejne sprawy na mieście. Niektóre napisy są w języku niemieckim – to pozostałości bo czasach pruskich, inne po łacinie. Jedne są już ledwie widoczne, bo dotknięte znakiem czasu, ale inne wyraźne odnowione. Warto przystanąć, przy takim budynku i zastanowić się nad jego historią, pomyśleć kto tam mieszkał, jacy byli ci ludzie i czym zajmowali się na co dzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto