Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy 77. Rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. We Wschowie mieszkali naoczni świadkowie tamtych wydarzeń

Agnieszka Gertych
Agnieszka Gertych
28 lutego 1944 roku – dokładnie 77 lat temu miał miejsce okrutny, bestialski mord na polskiej ludności w Hucie Pieniackiej na ziemi Lwowskiej. Według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej pacyfikacji dokonali ochotnicy ukraińscy z 4. Pułku Policyjnego SS, któremu pomagały okoliczne oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz oddział paramilitarny składający się z ukraińskich nacjonalistów, którym dowodził Włodzimierz Czerniawski. W wyniku pacyfikacji życie straciło od 600 do 1500 osób narodowości polskiej.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej
Dnia 28 lutego 1944 w miejscowości Huta Pieniacka miała miejsce akcja pacyfikacyjna polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4 Pułku Policji SS pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Nad ranem 28 lutego 1944 r. wieś została ostrzelana z broni maszynowej i moździerzy. Następnie wkroczyły do niej dowodzone przez niemieckiego oficera formacje policyjno-wojskowe, w których składzie znajdowali się Ukraińcy. Polska samoobrona wiedząc o planowanej akcji postanowiła nie podejmować działań. Zdecydowano, że uzbrojeni mężczyźni zbiegną do lasu, pozostawiając we wsi głównie kobiety, dzieci i mężczyzn w podeszłym wieku. Liczono, że po dokonanej rewizji mieszkańcy nie będą poddani większym represjom.
Po wkroczeniu napastników część mieszkańców została rozstrzelana na cmentarzu, a pozostałych zabrano do kościoła skąd po kilkanaście osób wyprowadzano do stodół, zamykano i podpalano. Ci, którzy próbowali uciekać byli mordowani w bestialski sposób. Cały dobytek mieszkańców wsi został zagrabiony, a w tym m.in. wozy, bydło czy zboże. Huta Pieniacka liczyła wówczas 172 gospodarstwa i około 1000 mieszkańców, we wsi znajdowało się również spora liczba uciekinierów (m.in. z Wołynia), którzy opuszczali miejsca zamieszkania obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich miejscowych ukraińskich chłopów. Podczas tej tragicznej zbrodni zginęło około 1200-1500 osób, a ocalało około 160 mieszkańców.

Stowarzyszenie Huta Pieniacka

We Wschowie mieszkali naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, którym udało się przeżyć. Dziś pamiętamy o tamtych wydarzeniach dzięki Stowarzyszeniu Huta Pieniacka, która zrzesza Ocalonych z Huty Pieniackiej, członków ich rodzin i sympatyków. Stowarzyszenie oficjalnie zostało zarejestrowane w Rejestrze Stowarzyszeń w 2008 r., jednak już wcześniej podejmowane były wysiłki na rzecz godnego upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej. We Wschowie na ul. Zielony Rynek znajduje się pomnik poświęcony Kresowianom, pod którym zwykle odbywają się różne uroczystości upamiętniające Polaków żyjących na Wschodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto