Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA/SZLICHTYNGOWA. Irena Fartuszyńska na emeryturze nie odpoczywa! Otrzymała medal z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego1990-2020

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Eliza Gniewek - Juszczak
Irena Fartuszyńska ( na pierwszym zdjęciu na środku w pierwszym rzędzie) szefowa szlichtyngowskiego koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz członkini zarządu wschowskiego oddziału tego związku od wielu lat jest szczęśliwą emerytką. Nie siedzi jednak w bamboszach przed telewizorem. Właściwie nie ma w ogóle czasu na oglądanie telewizji! Odkąd przeszła na emeryturę udziela się społeczne, głównie z myślą o wschowskich i szlichtyngowskich seniorach. Niedawno Jolanta Wielgus, burmistrz Szlichtyngowej wyróżniła panią Irenę „Medalem z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego 1990-2020”

Pani Irena przepracowała zawodowo ponad 37 lat. Głównie w jednostkach organizacyjnych gminy Szlichtyngowa. Ze szlichtyngowskim urzędem miasta i gminy związała się w lutym 1966 roku. Potem została kierowniczką Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szlichtyngowej, a w od kwietnia 1998 roku pełniła funkcję dyrektora tego zakładu. Zasiadała też w szlichtyngowskiej radzie miasta.

- Kiedy przechodziłam na emeryturę znajomi i współpracownicy, znając moją aktywność, zamartwiali się. Znali mnie jako organizatora zakładowych wycieczek. Pytali, co będę na emeryturze porabiać. Tymczasem ja byłam zadowolona. W końcu mogłam odpocząć, wyspać się. Nigdzie się nie spieszyłam. Mogłam wypić sobie z mężem poranną kawkę, pójść z nim na spacer do lasu. Z czasem oczywiście zaczęło mi brakować zadań i dlatego zapisałam się do Polskiego Związki Emerytów Rencistów i Inwalidów – mówi pani Irena.

To było 14 lat temu. Od tamtego czasu pani Irena nie ustaje w swojej działalności społecznej. Jest aktywna w miejscowym Klubie Seniora oraz jako uczestnik projektu Senior +.

- Przyznam szczerze, że za nami bardzo trudny rok. Ograniczone spotkania spowodowały, że seniorzy bardzo się za sobą stęsknili. Zazwyczaj spotykaliśmy się dwa razy w miesiącu lub częściej, jeździliśmy na wycieczki etc. Dzień Kobiet 2020 r był naszym ostatnim spotkaniem. Na szczęście widujemy się w parku, na spacerach, zachowujemy dystans. Ci którzy czują się na siłach widują się bezpośrednio. Oczywiście to nie to samo, co do tej pory. Szukam różnych kreatywnych rozwiązań. Przykładowo z powodu pandemii nie mogliśmy zagospodarować dotacji, jaką otrzymaliśmy na naszą działalność z UMiG w Szlichtyngowej. Spotkałam się więc z panią burmistrz i poprosiłam o aneksowanie umowy. Dzięki temu mogłam z tych pieniędzy zakupić paczki świąteczne dla naszych seniorów. Z tej okazji spotkaliśmy się w Parku Górczyńskim, na świeżym powietrzu. Ludzie byli bardzo wzruszeni – mówi pani Faruszyńska.

W Szlichtyngowej jest doskonale znana także z działalności na rzecz odbudowy spalonego kościoła. Przez 20 lat była przewodniczącą komitetu odbudowy. Na swoim koncie ma mnóstwo medali i wyróżnień. W grudniu 2020 roku, podczas sesji rady wręczono jej kolejny. Medal z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego 1990-2020 jest wyrazem uznania za wieloletnią pracę w jednostkach organizacyjnych gminy Szlichtyngowa.

- Kiedy pani burmistrz zaprosiła mnie na sesję byłam mile zaskoczona. I bardzo wzruszona – przyznaje pani Irena.

Rodzina, praca społeczna, pies, kot, działka, ogródek i pobliski las stanowią dziś esencję życia pani Ireny.
- Kiedy człowiek jest otoczony kochającą rodziną, wspaniałym mężem, aż chce mi się działać. Myślę, że na niwie społecznej tak wiele udało mi osiągnąć bo jestem dobrą negocjatorką. Lubię i potrafię współpracować w ludźmi – podsumowuje I. Fartuszyńska.

Podczas obrad XXI Sesji Rady Miejskiej Szlichtyngowa w dniu 30 grudnia br. Jolanta Wielgus, burmistrz Szlichtyngowej oraz Anna Zalewska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Szlichtyngowej wręczyły medale 30-lecia samorządu terytorialnego 1990-2020 Irenie Fartuszyńskiej oraz Radosławowi Kubisiowi, który odbierał medal w imieniu Miejskiego Klubu Sportowego „Orzeł” Szlichtyngowa. W przypadku MKS „Orzeł” medal był wyrazem uznania za działalność społeczną w zakresie upowszechniania kultury fizycznej w gminie Szlichtyngowa.

- „Przez cały okres 30-lecia samorządu terytorialnego klub, wcześniej pod nazwą LZS „Płomień” Szlichtyngowa, a od 2001 roku - Miejski Klub Sportowy „Orzeł” Szlichtyngowa, aktywnie przyczynia się do rozwoju i umacniania działalności sportowej na rzecz szlichtyngowskiej społeczności. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Klubu, jego członków, trenerów i zawodników Mieszkańcy poprawiali swoją kondycję fizyczną, uczestniczyli w rozgrywkach ligowych piłki nożnej w duchu rywalizacji sportowej fair play. Dzięki owocnej współpracy Klubu z samorządem udało zorganizować się wiele zawodów sportowych, turniejów piłki nożnej, rozgrywek amatorskiej ligi piłki nożnej dla Mieszkańców. Działalność Miejskiego Klubu Sportowego „Orzeł” w pełni zaspokaja potrzeby lokalne Mieszkańców w zakresie popularyzacji gry w piłkę nożną i na stałe wpisała się w historię Szlichtyngowy” – czytamy w uzasadnieniu sporządzonym przez gminę.

Podczas uroczystości wyróżnieni poza wspomnianymi medalami otrzymali kwiaty oraz zestaw upominków Gminy Szlichtyngowa.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto