Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. W 2021 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wschowa obchodzi 75 lat [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch Panoramy Leszczyńskiej
Mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa ma powód do dumy. A właściwie dwa. Otóż w 2020 roku wschowska biblioteka cieszyła się największym zainteresowaniem na blogu Świat Bibliotek. Stała się też jedną z bohaterek publikacji zatytułowanej „Nowe przestrzenie i nowe technologie. Dlaczego warto modernizować biblioteki”.

Czas pandemii dał się wszystkim we znaki, także bibliotekarzom i czytelnikom.

- Z uwagi na obostrzenia musieliśmy zrezygnować ze wszystkich imprez promujących czytelnictwo. Nie odbywały się spotkania autorskie, imprezy pod hasłem „Hece w bibliotece”, zawiesił działalność klubik maluszka. Lecz mimo to nasi czytelnicy o nas nie zapomnieli. W 2020 roku odnotowaliśmy, w stosunku do roku poprzedniego, tylko niewielki spadek czytelnictwa, co zważywszy na okoliczności, jest zupełnie normalne. W 2019 roku wypożyczyliśmy 67 tys. książek, a w 2020 mieliśmy 54 tys. wypożyczeń. Ludzie nadal chętnie sięgają po książki. Tym bardziej, że w minionym roku mieli niewiele konkurencyjnych propozycji jeśli chodzi o kulturę czy rozrywkę, ponieważ wszelka tego typu działalność z uwagi na koronawirusa, została zawieszona – mówi Ilona Ratajczak, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa.

Z uwagi na tę trudną sytuację po raz pierwszy nie przyznano tytułu Najlepszego Czytelnika. Do tej pory co roku przyznawano taki tytułu w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli.

- Zmieniły się okoliczności. Raz się zamykaliśmy, potem otwieraliśmy. Nie wszyscy czytelnicy śledzili te zmiany na bieżąco, a przecież wszyscy powinni mieć równe szanse walcząc o tytuł Najlepszego Czytelnika – tłumaczy pani dyrektor.

Aby czytelnicy mogli komfortowo korzystać z wypożyczeń wschowscy bibliotekarze w żaden sposób nie ograniczają liczby wypożyczanych naraz książek. Dl wielu mieszkańców, szczególnie tych starszych, to ogromne ułatwienie.
Przy tej okazji warto podkreślić, że w tym roku w grudniu wypada 75 – lecie biblioteki. Siedemdziesiątkę świętowano wyjątkowo hucznie, ale sprawa tegorocznego jubileuszu, z uwagi na bardzo skromny budżet, stoi pod znakiem zapytania.

- Oczywiście jakiś akcent rocznicowy się pojawi – zapewnia I. Ratajczak.

Przypomnijmy, że historia wschowskiej biblioteki zaczyna się w grudniu 1946 roku. Pierwszy wpis książek do inwentarza miał miejsce 11 grudnia. Od tamtego dnia wschowska biblioteka nieprzerwanie służy mieszkańcom. Przez lata biblioteka zmieniała siedzibę, zmieniali się także pracownicy, ale zawsze było to miejsce, które można nazwać kulturalnym sercem Wschowy.
Od września 2013 roku serce biblioteki bije na Placu Farnym w odbudowanym po spaleniu Kolegium Jezuickim.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto