Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Śladami Orientu - Spacer i zwiedzanie miasta [ZDJĘCIA]

Marek Argent
Marek Argent

Spacer rozpoczął się spod budynku Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym. Pierwszym omawianym obiektem był stojący naprzeciw kościół farny, najwyższa budowla w mieście. Tutaj dowiedzieliśmy się, że wieża była kiedyś jeszcze wyższa, mierzyła 72 metry, teraz ma 68. U jej podstawy, na cegle widnieje symbol interpretowany niekiedy jako muszla św. Jakuba. W rzeczywistości jest to symbol solarny, nawiązujący do tradycji kończenia pracy wraz z zachodem Słońca. Wtedy w murze umieszczano cegłę z takim symbolem wywodzącym się z przedchrześcijańskiej Europy i Wschodu.

W czasie spaceru przewodnik przybliżył sylwetki osób: Maria Scheliga, M. Iohannes Lehmann, Andreas Gryphius oraz Johan Jonston. Te postacie związane były ze Wschową i sąsiednimi miastami i miały swój wpływ na kulturę, sztukę i naukę.
W dalszej części zwiedzania odkrywaliśmy nawiązania do sztuki Orientu w architekturze Starego Miasta. Jako przykład zaprezentowana była ikona św. Krzysztofa z głową psa, bezpośrednie zapożyczenie z antycznego Egiptu.

Ostatnim przystankiem był przyklasztorny kościół św. Józefa. W jego architekturze, a przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie odnajdziemy liczne nawiązania i zapożyczenia z kultury i sztuki Orientu oraz antycznego Egiptu. Niektóre bardzo dosłowne, na przykład piramidy czy sfinksy.

Oprowadzał mgr Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Spacer zorganizowany został przez Stowarzyszenie Czas ART.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto