Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Rodzinny projekt w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dobiegł końca [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch. organizatorów
W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym we Wschowie dobiegł końca projekt „Świat w kawałkach, świat do poskładania - rodzina, która na nowo staje się siłą”. Projekt trwał pół roku. Pomysłodawcom projektu zależało na tym, by ich działania scalały i wzmacniały rodziny mierzące się każdego dnia z niepełnosprawnością swoich dzieci.

Autorami projektu byli terapeuci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, a sfinansowano go ze środków Fundacji PZU.

Projekt trwał pół roku. W tym czasie odbyło się blisko trzydzieści spotkań o zróżnicowanym charakterze. Organizatorzy proponowali konsultacje dla rodziców, grupy wsparcia oraz warsztaty m.in. taneczne, plastyczne i artystyczne.

- Zdążyliśmy poznać się, polubić, zaakceptować i zrozumieć. To, bez wątpienia, jeden z najważniejszych projektów przeprowadzonych w ostatnich latach w SOSW. Nie ze względu na ilość zaangażowanych środków finansowych czy szerokie pole oddziaływania ale ze względu na efekty, rzeczywiste zmiany, jakie projekt wprowadził w życie osób biorących w nim udział – mówi Lucyna Kowalczykowska, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Wschowie.

Beneficjentami projektu byli zarówno rodzice jak i dzieci z autyzmem, terapeuci oraz społeczność lokalna. Inicjatywa spotkała się z fantastycznym odbiorem ze strony rodziców.

- Czułam, że jestem ważna. Ja i moje emocje. Taniec, masaż, ceramika – doświadczyłam spokoju i  zrozumienia – powiedziała jedna z uczestniczących w projekcie mam.

Inna matka zapewniała, że zajęcia były bardzo ciekawe, a szczególnie dużo dała jej grupa wsparcia dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. Dzięki grupie kobieta zaczęła zupełnie inaczej postrzegać świat. Nauczyła się też stawiać granice.

- Dzięki tej grupie nabrałam większej pewności siebie, potrafię być asertywna. Wiem, że nie jestem tylko mamą dziecka niepełnosprawnego, ale przede wszystkim kobietą, która zasługuje na swój własny kawałek przestrzeni życiowej, która bez wyrzutów sumienia może pozwolić sobie na różne rzeczy, które wcale nie są związane wyłącznie z niepełnosprawnością dziecka. Uważam, że to fantastyczna rzecz móc dzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami z innymi rodzicami, których jednoczy wspólny cel: szczęście dziecka dotkniętego spektrum autyzmu – tłumaczyła uczestniczka.

Także dla terapeutów był to szczególny czas, bo nawiązali z rodzicami szczególną więź.
Projekt zakończono imprezą taneczną oraz wystawą fotografii, którą można obejrzeć w holu Powiatowego Centrum Rehabilitacji we Wschowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto