Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzbudził kontrowersje [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Anna Musielak/UMiG Wschowa
Do naszej redakcji zgłosiła się Anna Musielak. Mieszkanka Wygnańczyc jest oburzona finałem konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, jaki odbył się podczas gminnych dożynek w Tylewicach. Jak przekonuje Anna Musielak, współautorka wieńca dożynkowego reprezentującego sołectwo Wygnańczyce, konkurs wygrał niezgodny z regulaminem wieniec z Osowej Sieni.

Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy w Gminie Wschowa” podzielono na dwie kategorie: wieniec tradycyjny oraz wieniec tradycyjny w formie współczesnej. W przypadku tej pierwszej kategorii podstawowe materiały służące do wykonania wieńca musiały być związane ze świętem plonów.

Organizator konkursu, czyli Urząd Miasta i Gminy we Wschowie wśród dopuszczonych do użycia materiałów wymienił w regulaminie zasuszone części roślin, w tym zboża i kwiaty oraz owoce i warzywa, żywe kwiaty, papier i tkaninę. Do wykonania konstrukcji dopuścił użycie metalu lub drewna. Kolorystyka dowolna, kompozycja też pod warunkiem zachowania kształtu korony. Druga kategoria to wieniec tradycyjny w formie współczesnej, gdzie obowiązują nieco inne zasady.

- Nasz wieniec startował w kategorii wieńców tradycyjnych. To wymagało wielotygodniowych przygotowań, m.in. poszukiwania najpiękniejszych kłosów, kwiatów, suszenie ich. Tymczasem w naszej kategorii wygrał wieniec z Osowej Sieni, który zawierał cekiny. W punkcie mówiącym o warunkach uczestnictwa na szczeblu gminnym jest wyraźnie napisane, że wieńce nie mogą być wykonane z wykorzystaniem plastiku,styropianu,sztucznych kwiatów etc. Jak traktować cekiny w wieńcu tradycyjnym? Przecież to tworzywo sztuczne! - tłumaczy czytelniczka.

Pani Anna po konkursie podeszła do jury, by wyjaśnić wątpliwości.

- Panie twierdziły, że znają regulamin, ale do cekinów odnieść się nie umiały. Uważam, że to nie była gra fair play - dodaje.

Zwróciliśmy się do organizatora. Jak przekonuje Aleksander Ziemek, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie, decyzja komisji konkursowej została podjęta zgodnie z regulaminem.

-Wieniec przygotowany przez sołectwo Osowa Sień był w odpowiedniej formie, o regulaminowych wymiarach, a także nie zawierał materiałów wykluczonych w regulaminie - tłumaczy A.Ziemek.

Jak zauważa Anna Musielak, cekiny to produkt kupiony w sklepie, nie wytworzony przez naturę, lecz sztuczny, co powinno wiązać się z natychmiastową dyskwalifikacją.

- Nie chcemy wsadzać kija w mrowisko. Prosimy tylko o rzetelne podejście do osób zaangażowanych w przygotowanie prac konkursowych. Może warto uszczegółowić regulamin. Liczymy, że w przyszłym roku podejście do tematu będzie profesjonalne - kończy Anna Musielak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto