Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Agata Karolczyk – Kozyra, kreatywna polonistka z Zana organizuje Lubuską Noc Belfrów [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch A. Karolczyk - Kozyry
Agata Karolczyk – Kozyra, polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie organizuje - we współpracy z Agatą Sieńczak, koleżanką po fachu - Lubuską Noc Polonistów. Na styczniowe spotkanie online zgłosiła się ponad setka chętnych nauczycieli z całej Polski, w tym spora grupa ze Wschowy.

Obie panie znają się od dawna. Są moderatorkami strony Poloniści z Pasją i jednocześnie prowadzą swoje własne blogi. Wschowianka jest autorką bloga Kreatywny Polonista, a jej koleżanka z Zielonej Góry stworzyła EduSter czyli stronę dla wszystkich pasjonatów uczenia i nauczania, poszukujących inspiracji i pozytywnej motywacji do działania.

- Nie jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Już jedna noc belfrów odbyła się w Tucznie. Druga planowana jest w Kamieniu Krajeńskim, a nasza będzie trzecią z kolei. To świetna sprawa i dlatego po nas szykują się już dwie kolejne – mówi Agata Karolczyk – Kozyra.

W nocy belfrów uczestniczą nauczyciele wszystkich przedmiotów, a każde spotkanie dotyczy innych zagadnień. Inauguracyjna poświęcona była dobrostanowi nauczycieli i uczniów.

- Nasza dotyczyć będzie aktywnego zdalnego nauczania. Wśród prelegentów mamy znane w świecie edukacji osobistości. Zaproszenie przyjęła m.in. Zyta Czechowska czyli Nauczyciel Roku 2019 oraz Jolanta Majkowska. Obie panie wspólnie prowadzą stronę Specjalni.pl. Lubuską Noc Belfrów spędzi z nami także Anna Konarzewska, autorka bloga Być Nauczycielem i jednocześnie autorka książki „Być niezwykłym wychowawcą”. Anna będzie mówiła właśnie o roli wychowawcy. Z zaproszenia skorzystał też matematyk Krzysztof Chojecki, autor bloga Pistacja i Joanna Gadomska, członkini grupy Super Belfrzy i autorka bloga Biologa z Blondynką. Prelegentami będą językowcy, poloniści oraz nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Jednym słowem będą reprezentanci wszystkich dziedzin na wszystkich szczeblach edukacji – wylicza Agata Karolczyk – Kozyra.

Lubuską Noc Belfrów objęli patronatem: Ewa Radanowicz i Oktawia Gorzeńska czyli autorki programu Wiosna Edukacji mającego na celu zmianę edukacji w Polsce, Anna i Robert Sowińscy z Fundacji Plandaltoński.pl, Irmina Żarska autorka bloga Rysunkowy Język Polski oraz wydawnictwo Sensor.

Spotkanie odbędzie się 15 stycznia, a jego priorytetowym zadaniem jest wymiana dobrej energii oraz wsparcie nauczycieli w zbliżającym się wielkimi krokami drugim semestrze, który może okazać się równie trudny, jak ten pierwszy. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o ograniczenia wynikające ze zdalnego nauczania, ale także obciążenia psychiczne, na jakie w związku z izolacją narażeni się wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

- Dla mnie największą bolączką jest nieustannie pogarszająca się forma psychiczna moich uczniów. Są smutni, nie są aktywni, nie chcą włączać kamerek. Kiedy widzę ich w tak kiepskiej formie, także moje samopoczucie zaczyna się pogarszać. Dlatego staram się jak mogę temu przeciwdziałać. Przykładowo w dniu, w którym spadł śnieg, poprosiłam moich uczniów aby na chwilę wyszli na świeże powietrze. Chodziło mi o zafundowanie im miłego, fizycznego doznania. Podczas e- lekcji ustawiam też ciekawe tło czy nakładki, które ich rozweselą – mówi Agata Karolczyk – Kozyra.

Na swoje lekcje w sieci nauczycielka ze Wschowy zaprasza też ciekawych ludzi, absolwentów Zana, aktorów etc. Sama też chętnie uczestniczy w takich projektach w roli gościa i opowiada m.in. o gwarze wielkopolskiej.

Przy okazji podkreśla, jak ważną rolę podczas pandemii mają wychowawcy. To oni są odpowiedzialni za dobrostan uczniów.

Przy tej okazji warto dodać, że Agata Karolczyk-Kozyra kilka dni temu otrzymała certyfikat Microsoft MIE trainer. Trenerami Microsoftu zostają edukatorzy, trenerzy, którzy szkolą nauczycieli i władze szkół z efektywnego wykorzystanie technologii w nauczaniu. Aby zostać oficjalnym MIE Trainer należy ukończyć Trainer Academy, a następnie przeszkolić 100 edukatorów rocznie.

Wschowska nauczycielka podjęła też współpracę z Fundacją Adamed wspierającą uzdolnionych uczniów.

- W jej ramach będę prowadziła podcasty z polskimi studentami na prestiżowych uczelniach zagranicznych np. studentami Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Uniwersytetu Edynburskiego. Będzie to miało charakter promujący studia zagraniczne– zdradza nauczycielka

.
W sumie zrealizuje cztery podcasty, a pierwszy z nich powstanie już w grudniu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto