Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo lubuskie zniknie z mapy Polski? Jest propozycja, aby było 12, zamiast 16 województw

(b)
Wideo
od 16 lat
W internecie pojawił się opublikowany przez Instytut Sobieskiego raport o nazwie "Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju". Przedstawiono nim cztery warianty zmian granic województw. W dwóch pierwszych województwo lubuskie zyskuje dodatkowe terytorium, w dwóch pozostałych zostaje wchłonięte przez dwa sąsiednie regiony.

Województwa powinny mieć równy status

Autor opracowania, dr Łukasz Zaborowski, uważa, że obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Jego zdaniem wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, inne ją utraciły. Tymczasem podobne ośrodki i regiony powinny mieć równy status w strukturze państwa.

- Zniesienie tych niekonsekwencji jest wymogiem sprawiedliwości – podkreśla Zaborowski.

- Jeśli województwa mają spełniać te same zadania, słuszne jest oczekiwanie, że będą to jednostki podobnej wielkości. Obecnie obok czterech jednostek przekraczających 3 miliony mieszkańców (małopolskie, mazowieckie, śląskie, wielkopolskie) mamy dwa (lubuskie i opolskie) o liczbie ludności poniżej miliona, a kolejne trzy (podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) – poniżej półtora miliona. Najludniejsze mazowieckie przewyższa najmniej liczebne opolskie ponad pięć razy. Ponadto mazowieckie jest największe powierzchniowo - blisko czterokrotnie większe od opolskiego. Nie dość, że obejmuje największą w kraju metropolię stołeczną, zostało terytorialnie rozszerzone do monstrualnych rozmiarów. Powierzchnią przewyższa Belgię, a ludnością – Słowację, nie mówiąc o mniejszych państwach europejskich – czytamy w raporcie.

Cztery warianty nowego podziału administracyjnego kraju

Autor w swoim raporcie przedstawia cztery warianty zmian granic obecnych województw. Jak zaznacza, opracowanie ma stanowić zaczątek publicznej dyskusji.

  • Wariant I „minimalny” to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Większe województwa tracą cześć terytorium na rzecz mniejszych
  • Wariant II „umiarkowany” przewiduje powstanie czterech nowych województw
  • Wariant III „równoważący” zakłada istnienie 22 województw
  • Wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw. Ma być ich 12.

W dwóch pierwszych wariantach woj. lubuskie zyskuje dodatkową powierzchnią. W dwóch pozostałych przestaje istnieć, a Gorzów i Zielona Góra znajdują się w różnych województwach.

Szczegóły podajemy w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Województwo lubuskie zniknie z mapy Polski? Jest propozycja, aby było 12, zamiast 16 województw - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto