Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znane osoby związane ze Wschową. Wiedziałeś, że osiągnęły taki sukces?

Redakcja
Karolina Bodzińska
Dziś postanowiliśmy kolejny raz przybliżyć Państwu historie osób, które są znane, a pochodzą lub mają jakiś kontakt ze Wschową. Historie te dotyczą artystów, pisarzy, poetów, wokalistów i polityków. Kto by pomyślał, że ze Wschowy pochodzi tylu wspaniałych ludzi?

Wschowa to małe miasto, ale pochodzi z niej wiele wspaniałych osób. Niektórzy nie urodzili się w naszym mieście, ale są ze Wschową w jakiś sposób połączeni. Wśród tych znanych osób związanych ze Wschową są artyście, pisarze, politycy i muzycy. Niektórzy już od nas odeszli, ale część z nich nadal jest wśród nas. Ich historie nierzadko są niesamowite. Czy wiedzieliście, ze te znane osoby mają jakiś związek ze Wschową?

Zapraszamy do galerii, gdzie dowiecie się o nich więcej.

Piotr Bojarski

Urodził się w 1970 we Wschowie, tam również spędził swoje dzieciństwo. Jest absolwentem Wydziału Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracował jako dziennikarz najpierw w Gazecie Poznańskiej – w latach 1994-1996, a następnie w latach 1997-2018 w Gazecie Wyborczej. Od dziecka interesował się historią, której uczył się od swojego dziadka, który był ułanem Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Jego drugą pasją jest pisanie. Jest pisarzem powieści kryminalnych: Ściema (2015), Biegacz (2017), Pokuszenie (2018). A także licznych reportaży i powieści historycznych.

Elżbieta Rafalska
W 1955 r. urodził się we Wschowie. Jest politykiem i samorządowcem. Od16 listopada 2015 roku była ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło. 11 grudnia 2017 objęła to stanowisko w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. Najbardziej znana jest z projektu rządowego, który został w prowadzony w Polsce przez jej ministerstwo – Rodzina 500+. Natomiast od 2019 roku uzyskała mandat eurodeputowanej IX kadencji.

Leonie Ossowski

Leonie Ossowski, a właściwie Jolanthe von Brandenstein – niemiecka pisarka, która urodziłą się 15 sierpnia 1925 w Osowej Sieni koło Wschowy. Swój pseudonim literacki zaczerpnęła od szlacheckiej rodziny Ossowskich panującej w tej wsi. W 1945 jej rodzina została przymusowo przesiedlona na tereny zachodnich Niemiec. Jej książki nawiązują do lat spędzonych w rodzinnej miejscowości. W 1980 Leonie Ossowski przeprowadziła się do Berlina. W 2007 r. otrzymała od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużona dla Kultury Polskiej” za wkład w pojednanie polsko-niemieckie[3]. Zmarła 4 lutego 2019 w Berlinie. Jej pierwsza powieść to „Wilcze jagody”, w której znajduje się m.in. opis nocy kryształowej, kiedy to została spalona synagoga żydowska, znajdująca się we Wschowie.

Mariusz Totoszko
Urodził się 23 kwietnia 1975 we Wschowie. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 im. Bohaterów Westerplatte i Liceum Ekonomiczne im. Stanisława Staszica. W drugiej edycji programu Idol telewizji Polsat (2003) zajął drugie miejsce. Współpracował przy dubbingu. W 2004 związał się z Teatrem Muzycznym „Roma”. W 2006 wziął udział w koncercie Piosenka dla Europy, krajowych eliminacjach do Konkurs Piosenki Eurowizji. W 2009 został wokalistą zespołu Volver jednak w 2014 grupa Volver została rozwiązana. W 2014 był uczestnikiem pierwszej edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo, w którym zajął trzecie miejsce.

Marek Ast
Urodził się w Zielonej Górze. Od 1984 pracował jako nauczyciel, najpierw w Państwowym Domu Dziecka we Wschowie, a w latach 1986–1989 w Zespole Szkół Zawodowych we Wschowie. W 1990 został radcą prawnym. Od 1991 do 2005 był burmistrzem Szlichtyngowej. W 2015 i 2019 był wybierany był do Sejmu. W IX kadencji Sejmu został przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz zastępcą przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.

Wojciech Rawecki
Urodził się 23 lipca 1951 r. we Wschowie. Jest polskim reżyserem i operatorem filmowym. W 1986 r. ukończył Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W latach 2006-2008 był autorem zdjęć polskiego serialu komediowego emitowanego w TVP 1 „Faceci do wzięcia”. Poza tym pracował a charakterze autora zdjęć w takich produkcjach jak: „Tygrysy Europy”, „Golasy”, „Kaman”, a także jako scenarzysta i reżyser przy „Tredowata”, „Życie jak poker”.

Sergiusz Sterna – Wachowiak

Urodził się 18 lipca 1953 w Lesznie. Jest polskim poetą i prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem. Poza tym to także autor scenariuszy teatralnych, radiowych i telewizyjnych. W latach 2008-2017 był prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Lata 1961 – 1972 spędził we Wschowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana. Następnie w 1977 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor programów telewizyjnych cyklicznych programów TVP w Poznaniu m.in. „Słowa i sensy” oraz „Światło z popiołu” i telewizyjnych reportaży literackich „Opowieść o cynowym raju. Leonie Ossowski w Osowej Sieni” oraz „Ach, ty stara ziemio. Johannes Poethen, poeta niemiecko-greckiego pogranicza kultur”. Był członkiem dawnego Związku Literatów Polskich w latach 1979–1983, a od roku 1989 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (prezes Oddziału w Poznaniu, członek Zarządu Głównego w Warszawie, od czerwca 2008 roku do czerwca 2017 roku prezes Zarządu Głównego).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto