Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji Nocy Muzeów we Wschowie będzie można spędzić wieczór na cmentarzu. Będzie okazja z przewodnikiem zwiedzić lapidarium

Lapidarium we Wschowie
Lapidarium we Wschowie Mariusz Kapała / GL
- To unikalny w skali kraju zespół dzieł protestanckiej sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX w. W liczącym kilkaset zabytkowych stel zbiorze można prześledzić rozwój stylistyczny i typograficzny sztuki kamieniarskiej doby baroku, klasycyzmu i historyzmu - informuje Muzeum Ziemi Wschowskiej. Jest okazja zobaczyć to miejsce z przewodnikiem i to wieczorową porą.

Noc Muzeów we Wschowie. Co się będzie działo?

W piątek, 12 maja w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3 odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 od oprowadzania kuratorskiego po ekspozycji stałej. O tej samej porze rozpoczną się zajęcia dla najmłodszych w formie teatrzyku. Podczas tych warsztatów przywołany zostanie świat wschowskich legend.
Następnie o 18.00 będzie można wysłuchać prelekcji na temat najcenniejszych zabytków Wschowy.
Natomiast o 19.30 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, podczas którego będzie można dowiedzieć się, kto z najznamienitszych postaci Wschowy tam spoczywa.

- Miejscem cieszącym się wyjątkową czcią była tzw. kaplica pastorów, w sąsiedztwie której spoczęły doczesne szczątki Samuela Fryderyka Lauterbacha, seniora generalnego kościoła augsburskiego w Wielkopolsce i autora pierwszej niemieckojęzycznej historii Polski oraz duchownych i diakonów Johannesa Hayna, Samuela Jancoviusa, Tobiasa Böckelmanna, Antona Herolda i Johannesa Friedricha Spechta - czytamy na portalu muzeum.

Zobacz to miejsce na mapie:

Staromiejski cmentarz ewangelicki we Wschowie. Co to za miejsce?

Znany wschowski zabytkowy cmentarz to trzy historyczne cmentarze, staromiejski cmentarz ewangelicki założony w 1609 r., nowy cmentarz ewangelicki z 1630 r. i cmentarz katolicki z ok. 1805 r.
Wschowskie lapidarium to jeden z najwcześniejszych w Europie przykładów zerwania ze średniowieczną tradycją grzebania zmarłych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Z portalu Muzeum Ziemi Wschowskiej dowiadujemy się, że nawiązywał do wykształconego we Włoszech typu Campo Santo – Świętego Pola. To unikalny w skali kraju zespół dzieł protestanckiej sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX w. W liczącym kilkaset zabytkowych stel zbiorze można prześledzić rozwój stylistyczny i typograficzny sztuki kamieniarskiej doby baroku, klasycyzmu i historyzmu.

- Wschowskie epitafia wykonywane są z piaskowca i pierwotnie pokryte były polichromią. Najczęściej występującą formą jest prostokątna płyta, której główną część zajmuje inskrypcja w dekoracyjnym obramieniu ornamentalnym, wzbogaconym niekiedy programem figuralnym, w tym alegorycznymi i symbolicznymi emblematami o treści religijnej - czytamy w opisie miejsca przygotowanym przez muzealników. - Wśród najcenniejszych płyt nagrobnych szczególne znaczenie posiada epitafium Valeriusa Herbergera – założyciela cmentarza i duchowego przewodnika wschowskich luteranów. Obiektem wyróżniającym się jest sarkofag Doroty Kaldenbach z 1673 r., ozdobiony postaciami cnót: Wiary, Nadziei i Miłości. Na uwagę zasługuje również epitafium upamiętniające Mateusza Vechnera – nadwornego medyka króla Zygmunta III, barokowa kaplica Teschnerów oraz obejścia z nagrobkami Chwałkowskich, Eichlerów, Lamprechtów i Teupitzów.

Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto