Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Zwiedzamy (wirtualnie) rowerem ciekawe obiekty w Dębowej Łęce, Wincentowie oraz w Osowej Sieni [ZDJĘCIA]

Krystyna Pruchniewska
Krystyna Pruchniewska
Krystyna Pruchniewska
Za kilka tygodni lub dni będzie można zaliczyć piękną trasę rowerową i poznać część Drogi św. Jakuba.

Przy rondzie leszczyńskim zaczyna się trasa rowerowa do Dębowej Łęki. Bezpieczna jazda równolegle do szosy pozwoli na podziwianie podmiejskich krajobrazów. Dojeżdżając do wsi skręcamy w prawo aby dojechać do cmentarzy - parafialnego i ewangelickiego. Zachowało się wiele nagrobków, a na nich napis Fraustadt, co świadczy, że były wykonane przez kamieniarzy we Wschowie.
Wracając do drogi głównej zatrzymamy się przy gotyckim kościele św. Jadwigi z XVI w. z drewnianą dzwonnicą. otoczonym kamiennym murem, a wokół znajdują się groby. Kościół ma barokowe wnętrze, w zwieńczeniu bocznego ołtarza znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W ścianie wmurowana jest płyta nagrobna Alberta Ossowskiego z 1572 r. Kierując się stronę Osowej Sieni dojedzie się do pałacu wzniesionego przez Aleksandra Brodowskiego, właściciela wsi. Wokół pałacu znajdują się folwarczne zabudowania oraz park, który został mocno zniszczony przez wichurę w 2013 r.
Jadąc dalej skręcamy w kierunku Wincentowa, niewielkiego przysiółka Osowej Sieni. Warto zobaczyć malutką kapliczkę z XIX w. , od której zaczyna się wschowski odcinek Drogi św. Jakuba. Wracając polną drogą do Osowej Sieni napotykamy dwór z XIX w., otoczony murem, do którego prowadzi droga wysadzana kasztanowcem białym.
Na wsią wznosi się wysoka wieża największego we wsi pałacu, otoczonego parkiem oraz częściowo kamiennym murem. Pałac ma ciekawą historię . Po gruntownej renowacji przekształcony został na Hotel Butikowy, którego pokoje nazwano tytułami książek Leoni Ossowski - pisarki i dawnej mieszkanki pałacu - Wilcze Jagody, Wiśnie i in.
W głębi wsi stoi gotycki kościół pw. św. Fabiana i św. Sebastiana, wzniesiony w XIV w. Wokół kościoła znajdują się liczne groby dawnych mieszkańców wsi. Tuż za murem znajduje się kolejny dwór z rozległym parkiem.
Na końcu drogi znajduje się stary ewangelicki kościół z ruinami kapliczki. Drogowskaz z muszlą na polnej dróżce przypomina turystom i pielgrzymom, że znajdują się na Drodze św. Jakuba, która dojdą czy też dojadą do Wschowy. Przy ul. Polnej stoi skrzyneczka z pieczątką , aby pielgrzymi mogli wbić ja do paszportu pielgrzyma po zaliczeniu tego odcinka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto