Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Wzdłuż murów i wałów obronnych dookoła Starego Miasta - cz. II spaceru [ZDJĘCIA]

Krystyna Pruchniewska
Krystyna Pruchniewska
Krystyna Pruchniwska
Opasane murami obronnymi Stare Miasto i dawna fosa to atrakcja turystyczna Wschowy. Uchronione przed zburzeniem w XIX w i odrestaurowane pod koniec XX w. są podziwiane przez turystów.

W XIII i XIV wieku Wschowę otoczono murami obronnymi i fosą. Broniły miasto przed najazdami. Przez dwie bramy Głogowską i Polską można było dostać się do miasta. Do dzisiejszych czasów dotrwała baszta z Bramy Polskiej.
Trasa zwiedzania biegnie od baszty Bramy Polskiej i tu się także kończy. Baszta znajduje się przy Kripplein Christi, (1604 r) pełniła także funkcję dzwonnicy. Dalej ciągną się mury Parkiem ks. J.Rogalińskiego (autor podręcznika do fizyki). środkiem parku biegnie wał zwany promenadą. Za murami wznosi się potężny kościół farny, a tuż obok Rezydencja Jezuicka (obecnie biblioteka i muzeum). Lwi Mostek zamyka tę część parku, a mury widoczne są dalej wzdłuż ulicy Lipowej. Stąd rozlega się piękna panorama Starego Miasta, a fosie po deszczach stoi woda.
Przecinać ulicę Głogowską wchodzi się do kolejnego parku Waleriusza Herbergera (reformatora kościoła ewangelickiego). W parku dumnie stoją drewniane rzeźby zacnych, dawnych obywateli miasta - rycerzy, fundatorów, starosty. Na wzgórzu stoi zamek, a dalej wznoszą się mury z zachowanymi najstarszymi fragmentami murów obronnych (strona północna). Aleja parkowa biegnie prosto do Baszty Polskiej i zamyka trasę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto