Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. W najbliższy czwartek radni wyrażą wolę mieszkańców. Czy miasto przyjmie patronat maryjny? [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
W czerwcu br. na ręce Rady Miejskiej we Wschowie wpłynął wniosek ojca Bernarda Marciniaka. Pochodzący ze Wschowy franciszkanin proponuje, aby Wschowa przyjęła Matkę Bożą na patronkę Wschowy. W najbliższy czwartek 24 października radni, podczas sesji, mają pochylić się nad oświadczeniem w sprawie „wyrażenia woli ustanowienia Matki Bożej na Patronkę Miasta Wschowa”. W internecie zawrzało. Przeciwnicy tego pomysłu mówią wprost: Wschowa nie jest miastem, w którym mieszkają wyłącznie katolicy. Czy w związku z tym mają jakiekolwiek pole manewru?

Wniosek wpłynął w czerwcu br., natomiast pod koniec września br., na dwa dni przed sesją, na komisji gościł ojciec Bernard Marciniak, który osobiście przekonywał radnych do swojego pomysłu.

- Ojciec Bernard Marciniak powołał się na argumenty historyczne i religijne. Nawiązał m.in. do dawnej nazwy Wschowy – Fraustadt czyli Miasto Pani – mówi Hanna Kanflewska – Walkowiak, przewodnicząca Rady Miejskiej Wschowy.

Żaden z radnych nie zabrał na wrześniowym spotkaniu głosu, nie zadał żadnych dodatkowych pytań. Nie wyraził wątpliwości. To o tyle istotne, że przecież nie wszyscy mieszkańcy Wschowy są osobami wierzącymi. W mieście mieszkają też ateiści, agnostycy i osoby o różnych wyznaniach.

Właśnie z tego powodu wchodzenie religii rzymsko-katolickiej w przestrzeń publiczną nie wszystkim wyborcom się podoba. Świadczą o tym liczne komentarze w sieci, a nawet emocjonalne dyskusje pomiędzy zwolennikami patronatu, a jego zdecydowanymi przeciwnikami.

- Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pomysł może mieć przeciwników. Jestem do dyspozycji wszystkim mieszkańców i w każdej chwili jestem gotowa spotkać się także z przeciwnikami ustanowienia takiego patronatu. Wystarczy zadzwonić do biura rady i umówić się ze mną. Sesja jest dopiero w czwartek, więc jeszcze jest szansa na spotkanie – mówi Hanna Knaflewska – Walkowiak.

W wniosku, jaki omawiany będzie na najbliższej sesji, czytamy:

„Mając na względzie historyczno-kulturowe oraz duchowe dziedzictwo, wyraża się wolę ustanowienia Matki Bożej na Patronkę Miasta Wschowa. Rada Miejska we Wschowie zwraca się z prośbą do władz kościelnych o uznanie przez Stolicę Apostolską Matki Bożej na Patronkę Miasta Wschowa. Oświadczenie wchodzi w życie z dniem podjęcia”.

W uzasadnieniu można doczytać, że idea ustanowienia Maryi patronką Wschowy posiada głębokie uzasadnienie w historyczno-kulturowym oraz duchowym dziedzictwie miasta.

„Znajduje to swoje materialne potwierdzenie m.in. w: - najstarszej pieczęci władz samorządowych miasta z 1310r. (siedząca na tronie Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na kolanach); - herbie miejskim na wschowskim ratuszu (koronacja Matki Bożej przez Chrystusa Króla); - niemieckiej nazwie miasta Fraustadt („unserer lieben Fraustadt – miasto naszej ukochanej Pani”); - zachowanych dokumentach, sygnowanych pieczęciami z wizerunkiem Matki Bożej; - pierwotnym wezwaniu wschowskiego kościoła parafialnego i innych świątyń, w tym nieistniejącego już dzisiaj kościoła pod wezwaniem „naszej ukochanej Pani”, które bezpośrednio nawiązywało do nazwy Miasta. Ów Maryjny Patronat Miasta uszanowali luteranie w okresie protestantyzmu, a także Prusacy czy później Niemcy w okresie zaborów Polski i okupacji wojennych. Patronat ten od zawsze wyrażał się w powszechnym uznaniu Osoby Maryi za symbol ogniskujący w sobie wartości uniwersalne i ponadczasowe, ważne i jednoczące całą społeczność Miasta. Ów patronat żył własnym życiem, owszem, z czasem, szczególnie po II Wojnie Światowej, coraz bardziej na marginesie świadomości społecznej. Akt ustanowienia Maryi Patronką Miasta Wschowa stanowi praktyczne odwołanie się do idei ciągłości historycznej i jest jej najprawdziwszym wyrazem. Jest ponadto wyrazem troski o przekaz integralnego dziedzictwa materialnego i wartości, które legły u podstaw duchowej tożsamości Miasta. Akt ustanowienia Patronatu posiada sens edukacyjny i stanowi silny impuls kulturowego i wizerunkowego rozwoju Miasta. Dzięki podjęciu uchwały o ustanowieniu Maryi Patronką, Miasto Wschowa wpisuje się w poczet wielu innych polskich miast o wielkich tradycjach religijno kulturowych, których patronką jest Maryja - Matka Boża, co niewątpliwe podnosi jego rangę i prestiż” - czytamy w uzasadnieniu.

Jeśli radni wyrażą w czwartek wolę ruszy wielomiesięczna procedura, a ustanowienie patronatu może mieć dalsze konsekwencje.

Dla przykładu 1 marca 2002 roku starosta wejherowski i rada wejherowskiego powiatu podjęli uchwałę o wyrażeniu woli aby powiat zawierzyć Matce Bożej. Procedura zabrała kilka lat i w marcu 2016 roku Matka Boża Wejherowska została patronką powiatu.
Na samym patronacie się nie skończyło, ponieważ w 2017 roku, podczas sumy odpustowej Gabriela Lisius, starosta wejherowski, odczytała Akt Zawierzenia wejherowskich szkół Matce Bożej Wejherowskiej.

Oznacza to , że patronat a zarazem religia wkracza w Wejherowie w coraz szersze obszary. Tymczasem szkoły powinny być świeckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto