Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie umieszczono defibrylator [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Monika Skorupińska
Na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie umieszczono defibrylator. Sprzęt ratujący życie jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. Niebawem szkoła, we współpracy z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wschowie, zaprosi na bezpłatne szkolenie ze stosowania defibrylatora.

Już od dłuższego czasu współpraca między SP 2, a OSP we Wschowie się zacieśnia. Druhowie kilkakrotnie organizowali szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i ich rodziców. A efekty tych szkoleń dały wymierne korzyści, gdy jeden z uczniów klas I – III uratował sąsiada.

Tym razem poszli krok dalej i wspólnie zawalczyli o pozyskanie półautomatycznego defibrylatora AED, który umieszczono przy głównym wejściu do szkolnego budynku.

-

Pieniądze na ten cel pozyskaliśmy z Fundacji Orlen, w ramach wspólnego projektu. Z otrzymanych pieniędzy zakupiliśmy też breloki. Do każdego breloka przytwierdzony jest ustnik, którego można użyć w sytuacji ratowania komuś życia. Niebawem zaprosimy mieszkańców na bezpłatne szkolenia z używania AED i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naprawdę warto skorzystać ze szkolenia, bo taka wiedza i umiejętności są na wagę złota

– mówi Monika Skorupińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie.

Wschowski projekt wyróżniono dotacją jako jeden z 300 projektów. Przy tej okazji warto dodać, że o wsparcie Fundacji Orlen walczyło ponad 3 tysiące projektów z całej Polski.
Przy tej okazji warto podkreślić, że jeden ogólnodostępny defibrylator już wisi we Wschowie. Umieszczono go w lutym br. w recepcji wschowskiej komendy policji. Był to prezent z Funduszu Prewencyjnego PZU. O defibrylatory wnioskował do PZU lubuski zarząd NSZZ policjantów.

CZYM JEST AED ?

To automatyczny defibrylator zewnętrzny. Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75 procentach przypadków. W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto