Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wschowa. Historia pożaru kościoła w Szlichtyngowej – znacie ją?

Agnieszka Gertych
Agnieszka Gertych
Zbiory prywatne Iwony Marciniak
Szlichtyngowa znajduje się w powiecie wschowskim, niedaleko Wschowy. Czy mieszkańcy Wschowy znają historię pożaru kościoła w Szlichtyngowej, który miał miejsce zaledwie dwadzieścia parę lat temu? Pierwszy kościół w Szlichtyngowej został wybudowany już w XVII wieku. Pod koniec XX wieku w kościele wybuchł jednak ogromny pożar, który spowodował, że kościół spłonął niemal całkowicie. Postanowiliśmy pokazać, jak wyglądało to miejsce kiedyś i dziś.

Początki kościoła

Kościół w Szlichtyngowej został wybudowany w roku 1645 dla ludności protestanckiej. Jego fundatorem był Jan Jerzy Szlichtyng. Świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Konstrukcja tego budynku była drewniano-murowana, natomiast dach pokryty był gontem. Kościół posiadał małą wieżyczkę. W kościele znajdowało się malowidło przedstawiające fundatora oraz Samuela Szlichtynga. W 1946 r. świątynię przekazano parafii Zamysłów.

Pożar kościoła

4 kwietnia 1995 roku – w wielki piątek. Mieszkańcy Szlichtyngowej szykowali się do zbliżających świąt wielkanocnych. Jeden z mieszkańców idąc do pracy na poranną zmianę zobaczył wydobywający się dym z kościoła. W związku z tym postanowił podnieść alarm. Niestety było już za późno. Mimo akcji gaśniczej kościół w Szlichtyngowej spłonął doszczętnie. 350 lat historii Szlichtyngowej poszło z dymem. Przez pokolenia był upiększany pamiątkami po zmarłych z rodziny założycieli miasta. Budynek był perełką architektoniczną tamtych czasów. Przetrwał najazdy ,wojny, grabieże. Po wojnie był wielokrotnie okradziony i zdewastowany. Dopiero w 1947 r. został przystosowany przez nowych polskich mieszkańców do obrządku katolickiego. Dopiero po pożarze dotarło do mieszkańców co utracili – miejsce, w którym byli chrzczeni, przyjmowali pierwszą komunię świętą i brali śluby. Budynek kościoła wraz z całym wyposażeniem spłonął, ocalały tylko dzwonnica i drewniany krzyż. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni wmurowano 19 września 1996. Kościół poświęcono 9 maja 1999.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto