Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Gmina składa zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej na decyzję Lubuskiej Kurator Oświaty

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch.
Podczas ostatniej sesji miejskiej we Wschowie radni podjęli uchwalę w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Lubuskiej Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Chodzi o negatywną opinię jaką Ewa Rawa wydała w sprawie propozycji likwidacji czterech szkół wiejskich w gminie Wschowa oraz punktów przedszkolnych w Siedlnicy i Lginiu.

Przypomnijmy, że w lutym br. wschowscy radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w Siedlnicy, Konradowie, Łysinach i Lginiu. Jednocześnie zniknąć miałyby też punkty przedszkolne w Siedlnicy i Lginiu. Decyzję samorząd tłumaczył względami finansowymi i demograficznymi. Reorganizacja oświaty miała przynieść oszczędności rzędu 2-3 milionów złotych rocznie, co pozwoliłoby na realizację wielu gminnych inwestycji.

Na początku kwietnia decyzję w tej sprawie wydała Ewa Rawa, lubuska kurator oświaty. Pani kurator podkreślała, że szkoły wiejskie oraz oddziały przedszkolne na wsiach mają za zadanie wyrównywać szanse edukacyjne dzieci wiejskich. W liście do dyrektorów zagrożonych placówek napisała m.in. że szkoły są wartością samą w sobie i na wsiach chociaż „się nie opłacają” warto prowadzić edukację.

Pod koniec kwietnia br. na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie odbyła się kolejna sesja miejska podczas której radni pochylili się nad opinią pani kurator. Na sesję przygotowano uchwalę w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Lubuskiej Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Zanim jednak radni zagłosowali rozgorzała dyskusja na temat uzasadnienia do projektu uchwały.
Początkowo w uzasadnieniu można było przeczytać:

- „Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim nie wziął pod uwagę bardzo trudnej sytuacji finansowej Gminy Wschowa, której budżet nie jest w stanie zapewnić finansowania wszystkich placówek oświatowych na obszarze wiejskim w stopniu pozwalającym na realizację programu kształcenia uczniów w taki sposób, by nie zachodziły dysproporcje pomiędzy kształceniem uczniów w szkołach na obszarze miasta a kształceniem uczniów w szkołach wiejskich. W szczególności w stopniu pozwalającym na umożliwienie uczniom funkcjonowania w szerszych grupach rówieśniczych” - brzmiało uzasadnienie.

W uzasadnieniu sugerowano problemy komunikacyjne dzieci pobierających edukację w małych placówkach.

Takie sformułowanie nie spodobało się radnej Emanueli Stanek – Juśkiewicz.

- Podajcie państwo argumenty które nie padły na żadnej sesji. Nie mogę się z tym zgodzić, bo to obraźliwie. Kto z państwa wskazał burmistrzowi opinię o dysproporcji w wykształceniu dzieci miejskich i wiejskich? Nie zgadzam się, aby taką opinię wkładano w moje usta. Nie idźmy na wojnę z panią kurator. Taki dokument może nam tylko zaszkodzić – mówiła podczas sesji radna Emanuela Stanek – Juśkiewicz.

Jak tłumaczył Rafał Jedyński z radca prawny UMiG we Wschowy nie chodziło o uderzanie w panią kurator lecz o fakt, że pani kurator nie dokonała wizytacji w gminie i namacalnie nie sprawdziła warunków w szkołach, co – w opinii radcy prawnego - jest niezgodne z prawem.

- Tu chodzi o dzieci. Musimy dochować szczególnej staranności – podkreślał R. Jedyński.

Radna Katarzyna Owoc – Kochańska, która od początku była absolutną przeciwniczką likwidacji placówek wiejskich przypomniała radnym, że brak wizytacji Ewy Rawy miał związek z koronawirusem.

- Ponadto szkoły i punkty przedszkolne istnieją wiele lat i pani kurator doskonale je zna. Wydając swoją opinię poruszyła wiele aspektów i przedstawiła argumenty. Jednym z nich był m.in. brak wystarczających miejsc dla wszystkich dzieci w przedszkolach we Wschowie – zauważyła Katarzyna Owoc – Kochańska.

Z Katarzyną Owoc – Kochańską zgodził się radny Piotr Wieland.

- Pani kurator doskonale zna stan techniczny placówek oświatowych. Od wielu lat jest w stałym kontakcie z dyrektorami i zna bolączki oświaty. To uzasadnienie do zażalenia nie jest opinią rady lecz osoby piszącej to uzasadnienie – podkreślał P. Wieland.

Ostatecznie radni skorzystali z propozycji Konrada Antkowiaka, burmistrza Wschowy aby wykreślić opiniotwórczą część uzasadnienia, z którym nie zgadzała się część radnych i podjęli sześć uchwał sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Lubuskiej Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie likwidacji czterech szkół wiejskich oraz dwóch punktów przedszkolnych w gminie Wschowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto