Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie wydali "Ognisty Kalendarz 2021". Warto go kupić [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie, już tradycyjnie, stworzyli kalendarz na nowy rok. Kalendarz 2021 miał premierę na stronie OSP Sława i niebawem będzie rozprowadzany wśród mieszkańców. Akcja „Ognisty Kalendarz 2021” ma na celu wsparcie sławskiej jednostki.

Kalendarz można nabyć bezpośrednio w strażnicy jak i w sobotni dzień targowy przy bramie wjazdowej na plac manewrowy, gdzie będzie rozstawione specjalne stoisko promocyjne. Strażacy będą przy tej okazji wyjaśniać, jak można wesprzeć ich jednostkę podczas rozliczania się z fiskusem.
Wszystkie środki zebrane z 1 procenta oraz ze sprzedaży kalendarza zostaną przekazane na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego.
Sławska jednostka jest niezwykle prężna. Druhowie uczestniczą w licznych akcjach zarówno jeśli chodzi o miejscowe zagrożenia, jak pożary czy wypadki drogowe. Nie da się ukryć że sprzęt, kombinezony czy buty regularnie się zużywają. A potrzeby są duże. W tym miesiącu regionalny oddział KRUS w Zielonej Górze przekazał OSP w Sławie zestaw przedmedyczny, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.
Warto podkreślić, że druhowie z OSP w Sławie prowadzą także zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jednocześnie są wsparciem podczas wszelkich imprez organizowanych przez gminę.
Jak wynika ze źródeł historycznych, sławska formacja jest obecna i stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców gminy Sława od stu lat.

- O jej istnieniu w niemieckim wówczas mieście wiemy z dwóch międzywojennych przewodników krajoznawczo – turystycznych. Remiza najpierw znajdowała się przy Bahnhof Strasse 13 (ul. Dworcowa) – dzisiejszej ul. Waryńskiego, a później przy Mittel Strasse (ul. Środkowa) – obecnie ul. Chopina. Ciekawostką jest fakt, że na pograniczu dopuszczano w pewnych sytuacjach do współpracy straży pożarnej niemieckiej z polską. W razie wybuchu groźnego pożaru, podczas akcji gaśniczej była możliwość bezzwłocznego przekroczenia granicy pomiędzy niemieckim Przybyszowem, a polskim Potrzebowem, przez drużynę w składzie „sikawki” oraz 5 osób załogi. W okresie II wojny światowej, turystyczna Sława nie była przedmiotem ataku alianckiego lotnictwa. Mimo tego, młodzież szkolna ćwiczyła ewakuację na wypadek alarmu lotniczego czy pożarowego. Nie da się wykluczyć, ze kursy te prowadzili również miejscowi strażacy – czytamy na stronach OSP Sława.

Interesujący jest także fakt, że OSP w Sławie różni się od pozostałych tego typu jednostek. Wyróżnia ich sekcja płetwonurkowa, która powstała w 1998 roku, a której od początku szefował dh. Zbigniew Jaroszewski.

W naszej galerii pokazujemy kalendarz 2021 i te nieco starsze oraz akcje w jakich brali udział druhowie z OSP w Sławie na przełomie października i listopada br.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto