Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Agata Karolczyk - Kozyra, nauczycielka z I LO i blogerka, zaprasza maturzystów do grupy, której jest współautorką

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Agata Karolczyk – Kozyra, nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie i autorka bloga „Kreatywny polonista” wraz z Anną Konarzewską, również blogerką i polonistką z gdańskiego liceum wpadły na interesujący pomysł. Aby wesprzeć tegorocznych maturzystów założyły na facebooku grupę. Formalnie grupa „Matura ustna - Lekcje w sieci 2020- projekt społeczny” zaczęła działać wczoraj tj. 16 marca, a dziś ma już ponad 1 300 członków. Lada chwila zostanie wpisana na listę rekomendowaną przez ministra edukacji.

Z Anią Konarzewską znają się od dwóch lat.

- Jesteśmy jednymi z siedmiu administratorek ogólnopolskiej grupy „Poloniści z pasją”. Ostatnie dni są trudne dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodych ludzi, którzy w tym roku mają zdawać maturę. Ania postanowiła wesprzeć maturzystów nie tylko duchowo, ale przede wszystkim potężną dawką wiedzy. Zaproponowała mi współprowadzenie grupy poświęconej maturze ustnej. Uwielbiam takie wyzwania. I tak stworzyłyśmy na facebooku grupę dla maturzystów z całej Polski – relacjonuje Agata Karolczyk – Kozyra.

Grupa stałą się częścią większej inicjatywy autorstwa Oktawii Gorzeńskiej i Dawida Łasińskiego czyli projektu społecznego "Lekcje w sieci 2020" mającej na celu pomoc nauczycielom z całej Polki w nauczaniu on – line.

- Na naszej grupie „Matura ustna - Lekcje w sieci 2020- projekt społeczny” codziennie będą pojawiały się typowe ćwiczenia maturalne z języka polskiego z części ustnej. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie wypowiedzi na żywo na wybrany temat i wrzucenie na stronę. Monolog powinien trwać do 10 minut. My, jako polonistki, będziemy wysłuchiwać wypowiedzi, służyć radą, ale przede wszystkim zadawać pytania – tłumaczy zasady A. Karolczyk – Kozyra.

Pierwsi odważni już wrzucili swoje nagrania. W ten sposób młodzi ludzie mogą uczyć się od siebie nawzajem. To bardzo ważny sposób uczenia się, ponieważ pozwala na utrwalenie materiału.

- Jeżeli ktoś nie czuje się na tyle śmiały, aby wypowiedzieć się na żywo, może rozwiązywać dane problemy literackie, kulturowe czy językowe w zaciszu domowym – zapewnia nauczycielka - Można też słuchać wypowiedzi innych. W ten sposób młodzież oswaja się nie tylko z formułą egzaminu ustnego, ale również ze stresem.

Jak podkreślają założycielki grupy grunt to poskromić stres. Nie zamierzają nikogo oceniać ani rozliczać procentowo. Celem grupy jest wsparcie maturzystów.

- Obraźliwe komentarze będą usuwane. Nie udostępniamy nigdzie nagrań z grupy bez pozwolenia osób wypowiadających się – zapewnia Agata Karolczyk – Kozyra.

Grupa otwarta jest także dla rodziców maturzystów oraz polonistów. Zresztą ci ostatni już zadeklarowali, że będą wspierać obie założycielki.

-

Najbardziej cieszy nas fakt, że nasza grupa będzie rekomendowana na stronach rządowych, w tym Ministerstwa Cyfryzacji

– cieszy się wschowska polonistka.

Choć inicjatywa dopiero raczkuje już zbiera zasłużone laury. Szczególnie nauczyciele kibicują Annie Konarzewskiej i Agacie Karolczyk – Kozyrze. „Świetny pomysł!” , „Jesteście dla nas inspiracją!”.

Przy tej okazji warto podkreślić, że Agata Karolczyk – Kozyra od dawna pozostaje ze swoimi uczniami w kontakcie on – line. Jeszcze we wrześniu dla maturzystów z I LO we Wschowie założyła grupę na facebooku. Od kilku dni uczniowie wykazują na niej ogromną aktywność. Dziś przeprowadziła dla nich dwie lekcje. Podobne grupy zakłada dla każdej klasy, w której uczy.

-

Ten wzmożony kontakt jest ważny. Nie widzimy się, a młodzi się stresują, co będzie dalej? Pytania się mnożą. Ten kontakt z nami, z nauczycielami jest dla nich bardzo ważny. Podobnie jak słowa wsparcia z naszej strony. Nie tylko oni stanęli w obliczu egzaminu dojrzałości. Dziś zdajemy go my wszyscy

– mówi A. Karolczyk – Kozyra.

Nie da się ukryć, że w obliczu pandemii najbardziej wschowskim maturzystom szkoda jest „Maturnocki” czyli wieczornego spotkania w szkole połączonego z powtórką z języka polskiego. „Maturnocki” organizowane były we wschowskim liceum od 2015 roku. Tegoroczna miała odbyć się tuż przed świętami wielkanocnymi.

- Z oczywistych względów już się nie odbędzie. Tymczasem zapraszam uczniów z całej Polski do dołączania do naszej grupy „Matura ustna – Lekcje w sieci 2020 – projekt społeczny”. Czekamy na was z ciekawą ofertą, profesjonalną pomocą i tak po ludzku z dobrym słowem – kończy A. Karolczyk – Kozyra.


Notki biograficzne:

Anna Konarzewska – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, niestrudzona, stale dokształcająca się edukatorka, tutorka i polonistka. Kreatywna, pełna pasji i energii dyplomowana nauczycielka oraz wychowawczyni kilku pokoleń uczniów. Superbelfer RP. Ambasadorka "Wiosny edukacji". Blogerka „Być nauczycielem…” – strony, za pomocą której inspiruje pedagogów na całym świecie- od Ameryki, przez Europę po Azję. Autorka książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą”, w której dzieli się wiedzą z budowania autorytetu współczesnego nauczyciela oraz pomysłami na (nie)zwykłe lekcje wychowawcze. Publikacja została opatrzona patronatem Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Liderka Gdańskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Pedagogika”, w ramach którego prowadzi warsztaty dla nauczycieli, dzieląc się swoją wiedzą, motywacją i doświadczeniem. Moderatorka dwóch największych grup na FB: "Poloniści z pasją" oraz "Lekcja z wychowawcą". Laureatka Plebiscytu Nauczyciel na Medal 2017 w województwie pomorskim. Uczy przez zachwyt, prowokację, refleksję i działanie, łącząc w ten sposób dydaktykę języka polskiego z wychowaniem i przygotowaniem uczniów do życia. Poza nauczaniem, dzieli z uczniami swoje pasje teatralne. Jej szkolny zespół teatralny „Makabra” zdobył kilka nagród na scenie wojewódzkiej w przeglądach teatralnych. Na co dzień współpracuje z Operą Bałtycką i Nadbałtyckim Centrum Kultury, aby wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów.

Agata Karolczyk-Kozyra - dyplomowana nauczycielka języka polskiego, wiedzy o kulturze i bibliotekarka w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie. W zawodzie od 2001 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonatka nauczania aktywnego zgodnego z ideą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem." oraz z poglądami Janusza Korczaka. Stale się dokształcająca, kreatywna i poszukująca nowych wyzwań oraz rozwiązań. W nauczaniu najważniejsze jest dla niej rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów oraz wskazywanie im przydatności zdobywanej wiedzy i umiejętności w przyszłym życiu. To także koordynator projektów międzynarodowych LLP Comenius i Erasmus+ w latach 2010-2017. Autorka licznych artykułów do internetowego czasopisma dla nauczycieli i wychowawców „Problemy Oświaty i Wychowania”. Współpracuje z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie jako trener-szkoleniowiec w zakresie szkoleń z aktywizujących metod nauczania oraz wykorzystywania narzędzi TIK na lekcjach języka polskiego. To właśnie za pomocą stosowania nowoczesnych technologii i różnorodnych aplikacji internetowych jej lekcje są ciekawe i uczniowie chętnie w nich uczestniczą. Autorka bloga edukacyjnego „Kreatywny polonista” www.kreatywnypolonista.blogspot.com , na którym dzieli się pomysłami na interesujące zajęcia, wykorzystujące metody aktywizujące . Każda lekcja to dla niej wyzwanie, walka z nudą, przełamywanie stereotypów oraz okazja do budowania dobrych relacji uczeń-nauczyciel. Ambasadorka ogólnopolskiego projektu „Wiosna edukacji” i moderator największej grupy dla polonistów na FB „Poloniści z pasją”. Od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi teatr szkolny „w ZANadrzu”, z którym wystawiła miedzy innymi takie sztuki jak: „Okno na parlament”, „Rewizor”, „Moralność pani Dulskiej”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Tango”. Regularnie inicjuje i organizuje dla uczniów różne imprezy i uroczystości szkolne. Jest pomysłodawczynią „Maturnocki” – autorskich zajęć dla maturzystów odbywających się regularnie od 2015 roku. W 2018 roku wyróżniona przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w konkursie na scenariusz „Tydzień dla Niepodległej” oraz finalistka plebiscytu „Nauczyciel na Medal” „Gazety Lubuskiej”. Prywatnie pasjonatka teatru, literatury, dobrego kina i podróży. Uwielbia też spędzać czas z rodziną, grając w tradycyjne planszówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto