Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki coraz bardziej zbliżają się do ludzi. W Maciejowej były widziane w pobliżu kościoła

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wilki widziane były w Maciejowej
Wilki widziane były w Maciejowej UG Łabowa
Wilki na Sądecczyźnie mają coraz więcej odwagi. W Maciejowej w okolicach kościoła widziano prawdopodobnie dwa dorosłe osobniki. Informacja oraz zdjęcie pojawiło się na profilu gminy Łabowa w mediach społecznościowych. - Prosimy mieszkańców o ostrożność i zabezpieczenie zwierząt - przekazały władze gminy. Wojciech Kurzeja, nadleśniczy nadleśnictwa Nawojowa zaznacza, że na podstawie zdjęcia nie można jednoznacznie stwierdzić czy są to wilki czy psy, ale bez względu na to apeluje o zachowanie ostrożności.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ odczuwają one przed ludźmi naturalny strach. Coraz częściej dochodzi jednak do sytuacji, że zbliżają się do ludzi. Ostatnio widziane były w Maciejowej w pobliżu kościoła.

- Byliśmy na miejscu z pracownikami, aby sprawdzić teren. Tych zwierząt już tam nie było. Na podstawie zdjęć ciężko stwierdzić jednoznacznie. Wiemy jednak, że wilk jest gatunkiem terytorialnym i jeżeli brakuje mu miejsca w terenie leśnym, zaczyna szukać sobie nowego terytorium. Tak może być w tym przypadku - zaznacza Kurzeja.

Dlaczego dzikie zwierzęta zbliżają się do osad ludzkich? Jak przyznaje Stanisław Michalik, nadleśniczy nadleśnictwa Piwniczna to, co przed laty wydawało się być nietypowe, teraz staje się coraz bardziej powszechne.

- Rozproszona zabudowa ludzka coraz głębiej wnika w miejsca, gdzie funkcjonują zwierzęta takie jak wilki, jelenie czy inne gatunki. One zawsze tam bytowały, i w dalszym ciągu przejawiają tam swoją aktywność. Co do wilków, to są pod ścisłą ochroną już od 26 lat. Nie ma na nie presji myśliwskiej i to sprawiło, że nie boją się tak ludzi. Teraz wilk człowieka obawia się zdecydowanie mniej niż przed laty - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Jak dodaje, zwierzęta pojawiają się też tam gdzie jest pożywienie. Jeżeli blisko człowieka są zwierzęta, które wilk może zjeść, to tam się pojawia. Wilki porywają owce, a nawet psy z łańcucha.

- Zwierzęta funkcjonują głównie nocą więc pewnie wielu ich wizyt w pobliżu naszych domów nie widzimy. Musimy więc pamietać, żeby zabezpieczać nasze zwierzęta - na przykład psy powinny być w specjalnych wolierach, do których wilk nie będzie miał dostępu - zaznacza Michalik

Czy powinno się je dokarmiać? Leśniczy mówi jasno, że jest to bez sensu. - Powinniśmy to robić tylko wtedy, kiedy zwierzętam zagraża głód, czyli w okresie bardzo surowych zim. Takich zim już prawie teraz nie ma. Trzeba też pamiętać, że dzikie zwierzęta funkcjonują od tysięcy lat i nikt im nie pomagał. Skoro przetrwały, to znaczy, że pomocy człowieka nie potrzebują - mówi nasz rozmówca.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto