Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały i burze. Najbliższe dni przyniosą nam niebezpieczną pogodę!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nad Polskę nadciąga fala tropikalnych upałów.
Nad Polskę nadciąga fala tropikalnych upałów. Pexels
Nie tylko mieszkańcy tropików muszą sobie radzić z wysokimi temperaturami. Nad nasz kraj również nadciąga fala upałów. Termometry mogą pokazać nawet ponad trzydzieści stopni. Wysokim temperaturom będą towarzyszyć burze. Taka pogoda może być niebezpieczna.

Temperatura jak w tropikach

Lody dla ochłody, cień drzew oraz woda w każdej ilości i postaci. Słońce i wysokie temperatury na pewno ucieszą urlopowiczów, ale mogą mocno dać się we znaki wszystkim tym, którzy afrykańskie temperatury będą musieli znosić w mieście. Specjaliści przypominają o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ubieraniu jasnych, lekkich i przewiewnych ciuchów oraz noszeniu nakryć głowy. Radzą także, aby podczas upałów unikać wychodzenia z domu. Warto również ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania.

Przeczytaj również: Upały 2022 w Polsce. Temperatury przekroczą 30 °C. Taka pogoda zagraża życiu!

Upały dokuczają też zwierzętom

Upały dają się we znaki również naszym czworonogom. Zwierzęta gorzej znoszą wysokie temperatury, bo nie mają gruczołów potowych, a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Dlatego, kiedy żar leje się z nieba, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. Pamiętajmy, aby miały zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie i dla pupila może się to okazać zabójcze!

Pogoda będzie mocno kaprysić

W najbliższych dniach pogoda może być bardzo kapryśna. Synoptycy zapowiadają, że upałom towarzyszyć będą także burze z ulewnym deszczem. Nawałnica może nas zaskoczyć wszędzie, dlatego warto wiedzieć, jak się wtedy zachować. Kiedy jesteśmy w domu i widzimy, że pogoda zaczyna się gwałtownie zmieniać pozamykajmy okna i odłączmy od prądu wszystkie sprzęty domowe, żeby ewentualne uderzenie pioruna w budynek nie spowodowało zwarcia w instalacji elektrycznej. Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu rzeczy znajdujących się na balkonach, tarasach czy w przydomowych ogródkach.

Gdy burza zaskoczy w plenerze

W czasie burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na otwartej przestrzeni. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli jednak gwałtowne załamanie pogody zaskoczy nas na ulicy czy w parku pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie szukać schronienia pod odosobnionymi wysokimi drzewami, słupami energetycznymi czy latarniami, bo te przyciągają pioruny. Jeśli to możliwe - wejdźmy do jakiegoś budynku - najlepiej murowanego i zdejmijmy lub odsuńmy od siebie wszelkie metalowe przedmioty:

Gdy nie mamy się gdzie schować, postarajmy się jak najbardziej obniżyć. W takiej sytuacji najbezpieczniejszą pozycją jest kucnięcie i trzymanie się za złączone kolana i kostki. Schronienia możemy szukać również pod mostem czy kładką albo w rowie. Unikajmy jednak wody, która podobnie jak metal dobrze przewodzi prąd, co zwiększa ryzyko rażenia piorunem.

Bezpiecznie nad wodą

Długi weekend i słoneczna pogoda zachęcają do wypoczynku nad jeziorem lub rzeką. Warto jednak pamiętać, że taki relaks może nieść ze sobą również wiele zagrożeń, a lekkomyślność, brawura oraz lekceważenie żywiołu, jakim jest woda to najczęstsze przyczyny utonięć. Wybierając teren do wypoczynku pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Najwięcej utonięć ma miejsce właśnie na dzikich plażach i niestrzeżonych kąpieliskach bez żadnego nadzoru. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!

Dobrze jest także znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona flaga mówi o tym, że kąpiel jest zabroniona, a brak flagi informuje o tym, że nie ma dyżuru ratowników.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto