Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce - informuje lubuski NFZ. Інформація для громадян України

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Jak podaje rzeczniczka prasowa lubuskiego oddziału NFZ, uchodźcy wojenni z chorobami onkologicznymi mogą zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy przekazać za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 800 190 590 swoje dane kontaktowe
Jak podaje rzeczniczka prasowa lubuskiego oddziału NFZ, uchodźcy wojenni z chorobami onkologicznymi mogą zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy przekazać za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 800 190 590 swoje dane kontaktowe Mariusz Kapała
Pacjenci onkologiczni, którzy, przybyli do Polski z Ukrainy, w związku z agresją Rosji mogą kontynuować leczenie w województwie lubuskim. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o uruchomieniu programu leczenia i podaje numer specjalnej infolinii w języku ukraińskim, angielskim, rosyjskim i polskim. Na stronie NFZ można też uzyskać informacje dotyczące pomocy zagwarantowanej specustawą.

Leczenie onkologiczne dla pacjentów z Ukrainy

Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że uruchomiono program leczenia pacjentów onkologicznych, którzy z powodu ucieczki przed wojną zostali zmuszeni do przerwania leczenia. Jak podaje rzeczniczka prasowa lubuskiego oddziału NFZ - Pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy przekazać za pośrednictwem infolinii swoje dane kontaktowe. W ciągu 2 dni roboczych ośrodek organizujący dalsze leczenie skontaktuje się z pacjentem. Infolinia jest bezpłatna i jest specjalnie przygotowana ukraińska wersja językowa.

Leczenie dotyczy obywateli ukraińskich, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r. i już w swoim kraju byli leczeni onkologicznie, a teraz wymagają kontynuacji terapii.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. W województwie lubuskim są to szpitale w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
Pamiętajmy też o tym, że tak jak do tej pory warunkiem decydującym o przyjęciu do szpitala czy do lekarza jest stan zdrowotny pacjenta a nie narodowość.
Na stronie NFZ można też uzyskać informacje dotyczące pomocy uchodźcom wojennym regulowanej przyjętą 12 marca specustawą. Przyznaje ona prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r.

Bezpłatna Infolinia (телефон довіри) 800 190 590 pod którą mogą zgłaszać się pacjenci przygotowana jest w języku ukraińskim, angielskim, rosyjskim i polskim i działa też w dni świąteczne.
Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

Informacje dla obywateli Ukrainy - Інформація для громадян України

Więcej informacji znajduje się na stronie Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub na stronie ministerialnej: 
https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1048/8103/INFORMACJE_DLA_OBYWATELI_UKRAINY oraz
https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Zobacz wideo: Briefing prasowy przy punkcie informacyjnym w Zielonej Górze - pomoc dla uchodźców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto