Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica miejscowości widmo w sąsiedztwie Nowej Soli. Domy tych ludzi zrównano z ziemią | NOWE ZDJĘCIA

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Zachował się tu tylko jeden dom oraz kościół. Ta sceneria niedaleko Nowej Soli daje do myślenia. Obecnie Wróblin Głogowski nazywany jest miastem widmo.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Zachował się tu tylko jeden dom oraz kościół. Ta sceneria niedaleko Nowej Soli daje do myślenia. Obecnie Wróblin Głogowski nazywany jest miastem widmo. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Mariusz Kapała
Zlokalizowana nieco ponad 20 minut drogi od Nowej Soli miejscowość widmo czeka na ponowne odkrycie. Dawniej tętniło tu życie, ale ludzie byli zmuszeni uciekać. Odwiedziliśmy to miejsce ponownie... Jak wygląda dziś?

To kolejna miejscowość, która w tajemniczych okolicznościach przestała istnieć. Prawda jest taka, że życie we wsi znajdującej się na południowy wschód od Nowej Soli z czasem stało się niemożliwe. Rozpoczęły się wysiedlenia a domy, w których niegdyś tętniło rodzinne życie zrównano z ziemią. Duch czasu zamienił tę miejscowość w pustkowie i oficjalnie przestała istnieć.

MIEJSCOWOŚĆ WIDMO za Nową Solą - ZOBACZ WIĘCEJ ZJĘĆ:

Zachował się tu tylko jeden dom oraz kościół. Ta sceneria niedaleko Nowej Soli daje do myślenia. Obecnie Wróblin Głogowski nazywany jest miastem widmo.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Tajemnica miejscowości widmo w sąsiedztwie Nowej Soli. Domy ...

Apokaliptyczna sceneria

We Wróblinie Głogowskim (niewykluczone, że nazwa pochodzi od polskiego słowa "wróbel"), bo o nim mowa, zachował się tylko jeden dom oraz kościół. Ta apokaliptyczna sceneria przy granicy woj. lubuskiego z jednej strony przeraża, a z drugiej zachwyca. Miejscowość ulokowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie huty miedzi. Jak podają źródła, to właśnie zdegradowanie środowiska naturalnego przez hutę zmusiło mieszkańców wioski do jej opuszczenia. Obecnie Wróblin Głogowski zamieszkuje tylko jedna rodzina.

Przechadzając się po tym terenie, docieramy do kościółka. Na ścianach świątyni pw. św. Heleny wciąż widać kolorowe malowidła, na które w pogodne dni przez ostałe okno padają promienie słońca. Niestety cała reszta jest w opłakanym stanie. Chór już niemal całkowicie się zawalił. Z ołtarza nie zostało już zupełnie nic. Ciężko patrzeć na to, jak czas strawił to miejsce.

Zgodnie z rejestrem Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków w tym rejonie wpisana jest:

  • kaplica kościoła pw. św. Heleny, klasycystyczny, murowany z cegły, zbudowany w roku 1810.
  • drewniana dzwonnica.

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto