Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa w Sławie jak nowa. Na otwarcie po remoncie zaproszono wielu gości

Grażyna Szyszka
Uroczystości w SP w Sławie. Obiekt po remoncie jak nowy
Uroczystości w SP w Sławie. Obiekt po remoncie jak nowy Zdjęcia: Sława
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Niewidziajły w Sławie przeszła gruntowny remont. Wczoraj, 24 stycznia placówka została oficjalnie przekazana uczniowskiej społeczności. W uroczystym wydarzeniu, oprócz uczniów, nauczycieli, władz samorządowych wzięło udział wielu zaproszonych gości.

Po kilkumiesięcznych pracach gruntownej modernizacji budynku, SP im. Franciszka Niewidziajły w Sławie ma wreszcie nowoczesny obiekt. W budynku wymienione zostało dosłownie wszystko, od elektryki, kanalizacji wodnej i sanitarnej, na szkolnych ławkach i tablicach kończąc.

Wojewoda przecinał wstęgę w sławskiej szkole

Nic dziwnego, że oddanie szkoły było w Sławie sporym wydarzeniem. Otwarcia obiektu dokonali wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, wiceprezes zarządu M-PROJEKT(główny wykonawca), burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła oraz dyrektor szkoły Małgorzata Krzyśków.

- Potrzebna i oczekiwana modernizacja Szkoły Podstawowej w Sławie to kolejny przykład inwestycji dofinansowanej ze środków rządowych Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych. Bez wsparcia rządowego w kwocie ponad 3,5 miliona złotych inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania. Obszarów wspieranych przez pieniądze rządowe w takich małych społecznościach samorządowych jest bardzo dużo. Do gminy Sława łącznie trafiło ponad 25 milionów złotych. Bez tych pieniędzy inwestycje drogowe, oświatowe, wodno – kanalizacyjne byłyby niemożliwe. Chcę podziękować burmistrzowi i samorządowi w Sławie, bo bez aplikowania w programy, bez woli przygotowania projektów, bez dostrzegania potrzeb mieszkańców, takich inwestycji w Sławie, by nie było – komentuje wydarzenie wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Czytaj też:

Remont szkoły kosztował prawie 6 mln zł

Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji ważnego przedsięwzięcia oraz życzył uczniom i nauczycielom owocnej nauki w nowoczesnej placówce.

Na uroczystość uczniowie przygotowali program artystyczny. Na zakończenie obecni na spotkaniu mogli skorzystać z bufetu przygotowanego przez uczniów oraz zwiedzić obiekt.

Remont Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie kosztował w sumie blisko 6 mln zł. Pozyskane środki to 3,5 mln zł, a wkład własny gminy wyniósł ok. 2,5 mln zł
Inwestycję zrealizowano w ramach dofinansowania Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.

Franciszek Niewidziajło, patron szkołyWikipedia

Kim jest Franciszek Niewidziajło, patron szkoły w Sławie?

Franciszek Niewidziajło - urodził się 3 marca 1902r. w Stryjówce niedaleko Zbaraża. Jego rodzice zajmowali się rolnictwem. Wychowywany był w duchu patriotycznym. W 1919r. walczył o polskość tych ziem z wojskami ukraińskimi. Dostał się wówczas do niewoli, z której uciekł przed egzekucją. Gdy nastał czas pokoju założył rodzinę i wspólnie z żoną Marią prowadził gospodarstwo rolne.
Wiosną 1944r. wraz z synem Mieczysławem został powołany do Wojska Polskiego, gdzie ze swoją jednostką przeszedł szlak bojowy od Warszawy po Berlin. Najcięższe walki toczono o Twierdzę Kołobrzeg.

Jego oddział jako pierwszy dotarł do portu i kapral Franciszek Niewidziajło został wytypowany do złożenia przysięgi zaślubin z morzem. Nieznany fotograf utrwalił w marcu 1945r. to wydarzenie. Trzech żołnierzy w rogatywkach stoi po kolana w falach Bałtyku. Na plecach mają automaty. Ten w środku dzierży w dłoniach sztandar biało - czerwony, zanurzony częściowo w wodzie. Żołnierze po prawej i lewej stronie chorążego trzymają dwa palce przy daszkach. Ów wizerunek, wzbogacony później wizją artystów, odżywał po wielokroć na płótnach i kartonach.

Franciszek Niewidziajło odczytał wówczas przygotowaną przez siebie przysięgę i wrzucił w bałtyckie fale złoty pierścień. Tym aktem wpisał się do historii II wojny światowej.
Po demobilizacji trafił wraz z rodziną na ziemie odzyskane, gdzie osiedlił się we wsi Lubogoszcz koło Sławy. Tutaj pracował na roli aż do 1975r. Zmarł 20 września 1978r., Jego grób znajduje się na cmentarzu w Sławie.

Od 1983r. Szkoła Podstawowa w Sławie nosi jego imię. Od roku 2015 jego imię nosi falochron wschodni w Kołobrzegu.
(Źródło: Sława, SP w Sławie)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto