Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy w Sławie i strażacy OSP w Śmieszkowie dostali defibrylatory AED

OPRAC.: (eg)
Wideo
od 16 lat
Za pomocą defibrylatora, w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, oczekując na przyjazd służb medycznych, można przeprowadzić akcję ratunkową w zgodzie z wytycznymi ERC (Europejska Rada Resuscytacji). Defibrylatory w ostatnich dniach trafiły do Straży Miejskiej w Sławie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmieszkowie.

Ratowanie życia. Defibrylator dla Straży Miejskiej w Sławie

W przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, kluczowy jest czas podjęcia prawidłowych czynności resuscytacyjnych, natomiast defibrylacja jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o uratowaniu życia.

- Przenośny defibrylator AED będzie dostępny w godzinach pracy urzędu miejskiego w Sławie w Biurze Obsługi Interesanta – informuje Jerzy Rudnicki Komendant Straży Miejskiej w Sławie – Natomiast przez dalszą część dnia i weekendy, będzie znajdował się w samochodzie sławskich strażników w czasie pełnienia przez nich służby.

Sprzęt został zakupiony przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałaniu Narkomanii i przekazany na ręce Burmistrza Sławy.

– Coraz więcej miast, gmin i sołectw w województwie lubuskim inwestuje w sprzęt do ratowania życia – mówi Joanna Sadulska prezes zielonogórskiej firmy MEDline specjalizującej się w dystrybucji specjalistycznego sprzętu medycznego, która zrealizowała zamówienie gminy Sława, a jednocześnie przeprowadziła szkolenie z wykorzystania AED. – Powszechny dostęp do tego typu urządzeń jest niezwykle istotny, przede wszystkim dlatego, że pozwala szybko i efektywnie nieść pomoc osobom w stanie zatrzymania krążenia, gdy liczy się każda sekunda.

W przypadku gminy Sława, przenośny defibrylator AED z pewnością będzie dodatkowym wparciem dla funkcjonariuszy w sezonie letnim, gdyż Sława jest niezwykle popularną miejscowością turystyczną, w której – w trakcie wakacji – organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych przyciągających do miasta nie tylko mieszkańców Lubuskiego.

– Na mapie województwa lubuskiego nie brakuje miejscowości wypoczynkowych, które każdego roku przyciągają prawdziwe tłumy wczasowiczów – dodaje Joanna Sadulska z MEDline. – Wszystkim nam powinno zależeć, by w naszym otoczeniu było jak najwięcej przenośnych defibrylatorów AED, dlatego chętnie współpracujemy z przedstawicielami miast, gmin, sołectw, starając się dobrać optymalne rozwiązania dostosowane do wielkości danej miejscowości czy możliwości finansowych.

Przenośne defibrylatory AED, to niewielkie urządzenia, bardzo proste w obsłudze, które mogą uratować ludzkie życie – znacznie zwiększając przeżywalność. Działają naprawdę intuicyjnie, wydają komunikaty głosowe i dźwiękowe, prowadząc krok po kroku przez procedurę resuscytacji i defibrylacji, dlatego ich stosowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej oraz umiejętności.

- Wartość ratowania mieszkańców jest dla nas bezcenna, dlatego zdecydowaliśmy się na taki zakup – mówi Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła – O tym jak ten sprzęt jest potrzebny, wszyscy wiemy, ale najczęściej przekonujemy się w sytuacji, kiedy byśmy tego nie chcieli. Życzymy sobie, aby urządzenie AED nigdy nie musiało być wykorzystywane, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba sprzęt będzie w gotowości.

Trwa głosowanie...

Czy defibrylatory AED dostępne w miejscach publicznych to dobry pomysł?

Defibrylator w Śmieszkowie. Będzie szkolenie

Przenośne automatyczne defibrylatory AED są już w zasadzie standardem w zakładach pracy czy miejscach użyteczności publicznej.

- W takie urządzenie została wyposażona też Ochotnicza Straż Pożarna w Śmieszkowie.
Swoje miejsce znalazł na ścianie remizy - informuje Urząd Miejski w Sławie. - Dodatkowo został oznaczony tablicą informacyjną, która jest widoczna z ulicy.

Urządzenie wraz z montażem kosztowało 9 tys. zł i zostało sfinansowane ze środków własnych gminy ramach budżetu sołeckiego wsi Śmieszkowo.

Druhowie zakupili zestaw szkoleniowy do defibrylatora, który umożliwi przeprowadzenie szkoleń na terapeutycznej wersji tego urządzenia. Na ten cel zostały wydatkowane środki własne jednostki. Instruktaż dla mieszkańców Śmieszkowa strażacy planują zorganizować w pierwszym kwartale tego roku.

Źródło: Medline Zielona Góra, Urząd Miejski w Sławie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto