Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT WSCHOWSKI. Na co chorowali mieszkańcy powiatu w roku ubiegłym? [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Arch. Polska Press ( leki)/ pozostałe Powiat Wschowski
Podczas ostatniej sesji powiatowej przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowej Soli, której podlega powiat wschowski, przedstawił raport epidemiologiczny za 2018 rok. Na co chorowali mieszkańcy? Problemem wciąż jest wyższa niż w Polsce zachorowalność na żółtaczkę.

W 2018 r. w powiecie wschowskim odnotowano 5 zachorowań na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B.

- Wykrycie zachorowania w fazie przewlekłej uniemożliwia ustalenie okoliczności zakażenia, do którego mogło dojść wiele lat wcześniej. W większości przypadków źródłem infekcji mogły być zabiegi naruszające ciągłość tkanki (medyczne i inne), wykonane wiele lat wcześniej. Analiza wywiadów epidemiologicznych ujawniła również, że wśród chorych był biorca narkotyków drogą dożylną, a 2 osoby posiadały tatuaż wykonany poza gabinetem kosmetycznym – czytamy w raporcie.

Niestety zarówno w zeszłym roku, jak i w 2017 roku zapadalność na wirusowe zapalenie wątroby typu B w powiecie wschowskim była wyższa niż w Polsce.

W 2018 roku zgłoszono też 6 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zachorowania wykryto u 5 mężczyzn i jednej kobiety. Na podstawie analizy epidemiologicznej zgłoszonych zachorowań, ustalono okoliczności stanowiące ryzyko infekcji. To m.in. zabiegi stomatologiczne, operacje, w dwóch przypadkach transfuzja krwi i wykonanie tatuażu, w jednym przypadku zażywanie narkotyków.

- Najczęściej u jednego chorego występowało kilka czynników narażenia. Zakażeniu wirusem sprzyjało także obniżenie odporności niektórych osób związane z innymi, współistniejącymi chorobami – czytamy w raporcie.

Mimo że w 2018 zachorowalność na żółtaczkę typu C w powiecie wschowskim uległa zmniejszeniu w porównaniu do roku poprzedniego wciąż była wyższa niż w Polsce.

Na szczęście w powiecie wschowskim w 2018 roku nie odnotowano żadnego nowego zakażenia wirusem HIV, ani zachorowania AIDS. Ostatni, pojedynczy przypadek zakażenia HIV odnotowano w 2017 r.

Dla porównania w Polsce w ubr wykryto 1304 nowe zachorowania.

Niewątpliwie warto wspomnieć o zakażeniu pałeczkami Salmonella. W tym przypadku, od czterech lat, sytuacja epidemiologiczna w powiecie wschowskim jest zdecydowanie lepsza niż w Polsce.

Jeśli chodzi o boreliozę to do 2017 roku liczba zachorowań nieustanie rosła. Dopiero w 2018 r. wzrost zahamował i odnotowano tyle samo zachorowań co w 2017 roku czyli 12. Zakażeniu boreliozą uległo 7 kobiet i 5 mężczyzn.

- Zdecydowana większość chorych potwierdzała pokąsanie przez kleszcza oraz wystąpienie rumienia charakterystycznego dla fazy wczesnej. Dodatkowymi objawami były: bóle głowy, nawracające zapalenia stawów, drętwienie kończyn, sztywność karku. Oprócz objawów klinicznych zakażenie potwierdzono badaniami diagnostycznymi. W Polsce i woj. lubuskim zapadalność na boreliozę w porównaniu do roku 2017 zmniejszyła się. W powiecie wschowskim w analizowanych kilku latach zapadalność na boreliozę jest wyraźnie niższa niż rejestrowana w województwie lubuskim i w Polsce – czytamy w raporcie.

Zdecydowana większość chorych potwierdzała pokąsanie przez kleszcza oraz wystąpienie rumienia charakterystycznego dla fazy wczesnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto