Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poleć z nami do Gorzowa! Podniebny Gorzów odc. 5.

Aleksandra Bulaczek
Witamy Was w kolejnej odsłonie „Podniebnego Gorzowa”, czyli odcinku, w którym odkrywamy interesujące miejsca tego lubuskiego miasta pisząc m.in. o jego zabytkowych, jak i współczesnych obiektach. Przede wszystkim jednak „Podniebny Gorzów” to wspaniała okazja ku temu, by podziwiać północne miasto lubuskiej krainy z lotu ptaka, a wszystko za sprawą drona, który regularnie rejestruje dla Was filmy z przelotu nad miejscowymi ulicami, skwerami i bulwarami.

Dzisiejszą wędrówkę ulicami Gorzowa zaczynamy od ulicy Estkowskiego. Tutaj znajduje się gorzowski Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Akademia ma swoją główną siedzibę w Poznaniu, ale Gorzów może poszczycić się jej cząstką... W lubuskiej placówce studenci kształcą się na trzech kierunkach: wychowanie fizyczne, fizjoterapia oraz dietetyka zdobywając tym samym dyplom poznańskiej uczelni.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Gorzów to kuźnia wielu sportowych talentów. Miasto posiada bowiem długie tradycje w sportach wodnych, kajakarstwie i wioślarstwie. No i znane jest z „czarnego sportu” czyli speedway’a!

Zajrzyjmy teraz na ul. Generała Władysława Sikorskiego. To główna arteria gorzowskiego Śródmieścia prowadząca poprzez centrum miasta do ulic Zbigniewa Herberta i Dzieci Wrzesińskich. Ponieważ ulica ta przebiega przez rozedrgane centrum, znajduje się przy niej wiele okazałych kamienic oraz obiektów użyteczności publicznej, jak np. Urząd Miasta, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna czy Park Wiosny Ludów (nazywany też przez mieszkańców „Parkiem Róż”), który stanowi enklawę zieleni w sercu Gorzowa. Miłośnicy przyrody odnajdą tu nie tylko upragnioną ciszę, ale także będą mieć okazję, by podziwiać platany klonolistne oraz bujne topole. Park został założony w 1913 r. na podmokłych terenach wokół stawu. Co ciekawe, w okresie międzywojennym i tuż po wojnie mieściło się tu zoo. W latach 1960-1964 park zmienił jednak swoje oblicze przechodząc gruntowną przebudowę…

Na ul. Sikorskiego znajduje się wspomniana Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, która obejmuje wszystkie biblioteki publiczne w Gorzowie oraz na terenie pięciu powiatów północnej części naszego regionu. Sama biblioteka powstała zaraz po wojnie, w roku 1946. Kolejne lata jej działalności to przede wszystkim poszerzanie księgozbioru i zdobywanie rzeszy czytelników, dzięki czemu na przestrzeni lat biblioteka z powiatowej przekształciła się w wojewódzką.

Będąc miłośnikiem sportu żużlowego nie sposób ominąć tego miejsca… To pomnik Edwarda Jancarza (1946 - 1992), słynnego żużlowca Stali Gorzów. Jak wspomnieliśmy, Gorzów sportem stoi, zwłaszcza popularny jest tu (jak w całym Lubuskiem) żużel. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że mieszkańcy upamiętnili zmarłego zawodnika Stali monumentem wykonanym z brązu. Jancarz pewnie siedzi na motocyklu, tak jakby chciał pomknąć przed siebie… Każdy wielbiciel speedway’a powinien zawitać w to miejsce i wspomnieć choć przez chwilę słynnego zawodnika.

Od 1992 w Gorzowie rozgrywany jest coroczny Memoriał im. Edwarda Jancarza, co więcej jego imieniem został nazwany stadion żużlowy oraz jedna z gorzowskich ulic.

Jeśli głodni jesteście ciekawostek prosto z Gorzowa, zaglądajcie na nasze strony! W kolejnym odcinku „Podniebnego Gorzowa” zabierzemy Was na dalszą część spaceru z historią w tle.

---> OGLĄDAJ WSZYSTKIE ODCINKI PODNIEBNEGO GORZOWA.

Oglądaj również w jakości fullHD bez reklam

Sponsorzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto