Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc w Muzeum Miejskim w Nowej Soli już w najbliższy piątek. Co się będzie działo?

Eliza Gniewek-Juszczak
Zajęcia w Muzeum Miejskim w Nowej Soli
Zajęcia w Muzeum Miejskim w Nowej Soli Arch. Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
Noc w Muzeum Miejskim odbędzie się w najbliższy piątek, 18 maja. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Program w skrócie: 17.00 - rozpoczęcie, 17.15 - koncert Michała Zygmunta „Odrzańskie pejzaże dźwiękowe”, 19.00 - wernisaż: „Historia płynie jak Odra”, 19.45 - projekcja filmu z serii Muzeum Utracone, 20.15- wernisaż: „Powiat nowosolski na dawnej kartce pocztowej”, 21.00 - zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, 17.00 - 21.00, warsztaty i zabawy dla dzieci na dziedzińcu muzeum.

Na początek koncert

Koncert Michała Zygmunta "Odrzańskie pejzaże dźwiękowe".
Muzyk i kompozytor Michał Zygmunt od kilku lat zbiera odgłosy natury i wykorzystuje je w swoich artystycznych projektach. Jego inspiracją jest kulturotwórcza siła rzeki Odry, nad którą mieszka. To również temat przewodni koncertu o rzece. W czasie Nocy w Muzeum autor zaprezentuje odrzańskie nagrania terenowe wraz z opowieścią o inspiracjach i fascynacjach wynikających z dziedzictwa kulturowego regionu rzeki Odra, wykorzystując utwory ze swojego repertuaru, w których słychać bezpośrednie oczarowanie rzeką Odrą (utwory: LELE, GRUS GRUS). Koncert ma charakter multimedialny, muzykę na żywo artysta barwnie ilustruje naturalnymi dźwiękami ze swoich zbiorów łącząc po mistrzowsku z elektroniką i gitarami. Muzyk chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą twórczości Zygmunta jest eklektyczne połączenie najlepszych cech wielu gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją.

Wystawa odrzańska

godzina 19:00 - wernisaż "Historia płynie jak Odra".
Na wystawie tej zwiedzający będą mogli się przekonać jak duży wpływ na dzieje Nowej Soli wywarła rzeka Odra. W szczególności na rozwój miasta oraz ich mieszkańców od czasów powstania niewielkiej osady oraz warzelni soli przez rozwój portu i żeglugi aż po czasy współczesne. Na wystawie zaprezentowanych zostanie wiele perspektyw pokazujących Odrę w ikonografii i sztuce, przyrodzie, gospodarce, sporcie, kulturze oraz turystce. Podczas oglądania wystawy będzie można zadać sobie pytanie jak wyglądało by nasze miasto bez wpływu rzeki, która jak pokazała historia, nie zawsze była łaskawa dla losów Nowej Soli.
Wystawa w pawilonie przyrodniczym będzie czynna do 30.08.2018 roku

Do kupienia będzie nowa książka

Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom. 2, Obraz miasta.
Kolekcja kartek pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy ponad 1200 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczba przekracza obecnie 800 szt. W ubiegłym roku do rąk Czytelników trafił pierwszy tom wydawnictwa prezentującego zbiór kartek, których tematyka ilustracyjna związana jest z rzeką Odrą. W tomie drugim pt. „Obraz miasta” przedstawiamy kolejne 200 kartek ukazujących miasto w kilku aspektach – np. ujęcia panoramiczne, czyli wieloobrazkowe prezentacje ważniejszych miejsc, ujęcia „z lotu ptaka” (fotografie z wież nowosolskich świątyń, fotografie lotnicze), przestawienia zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. Kolekcja ta tworzy unikatowy obraz miasta w okresie dynamicznego rozwoju urbanistycznego na przełomie XIX i XX wieku.
Format A4, okładka miękka, druk kolorowy, 80 stron, cena 25 zł.

Czas na film

Godzina 19:45 - projekcja filmu z cyklu "Muzeum Utracone" pt.: "Królewski sen".
Fragment filmu jak zwykle zachęca. Poziom jest bardzo wysoki - zapraszamy!
Projekt Muzeum Utracone
„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Projekt Muzeum Utracone daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych z Polski podczas II wojny światowej.
Najważniejszym elementem życia Muzeum Utraconego są eventy podczas Nocy Muzeów w największych miastach Polski. Ich głównym punktem jest multimedialny pokaz prezentujący kolekcje dzieł, które Polska straciła.
Muzeum Miejskie aktywnie wspiera projekt i corocznie prezentuje otrzymane filmy. Film na tegorocznej płycie nosi tytuł „Królewski sen” i opowiada o zaginionych dziełach z kolekcji ostatniego króla Polski.

Otwarcie wystawy

Godzina 20:15 - wernisaż wystawy "Powiat nowosolski na dawnej kartce pocztowej.
Śladem europejskiego dziedzictwa kulturowego"
Wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Miejskie w Nowej Soli z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zaprezentuje kartki pocztowe z przełomu XIX i XX wieku z terenu obecnego powiatu nowosolskiego. Ekspozycja składać się będzie z oryginalnych kart oraz reprintów ze zbiorów muzealnych oraz kolekcji regionalnych miłośników historii: Zdzisława Szukiełowicza (Kożuchów), Katarzyny Adamek-Pujszo i Ryszarda Pujszo (Zielona Góra), Marcina Kuli (Siedlisko), Ryszarda i Zofii Szczygłów (Bytom Odrzański), Jacka Zawiślaka (Nowe Miasteczko) oraz Daniela Kurowskiego (Konotop).
Współczesny powiat nowosolski w województwie lubuskim jako jednostka administracji terytorialnej utworzony został w 1999 r. Jednak jego obecne terytorium, obejmujące 8 gmin, ostatecznie ukształtowano po reorganizacji w 2002 r. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy pojawiły się pierwsze kartki pocztowe obszar ten znajdował się w granicach niemieckiej prowincji dolnośląskiej i powiatów: kożuchowskiego (Freystadt), głogowskiego (Glogau) i zielonogórskiego (Grünberg). Kartki pocztowe z terenu powiatu w swojej tematyce ilustracyjnej nie odbiegają od pocztówek wyprodukowanych w tym czasie w innych częściach Europy. Wydawcy kartek skupiali się na ukazywaniu na nich zabudowy miejscowości, budynków administracji, świątyń, budowli rezydencjonalnych, lokali gastronomicznych. Wysokość nakładów i wzorów kartek zależała najczęściej od wielkości miejscowości. Stąd największa liczba zachowanych kartek ukazuje miasta: Nowa Sól, Kożuchów, Bytom Odrzański, Nowe Miasteczko, Otyń oraz większe wsie np.: Siedlisko, Konotop, Lubięcin, Podbrzezie Dolne i Gołaszyn.
Ważnym aspektem wystawy będzie prezentacja krajobrazu kulturowego regionu na przełomie XIX i XX stulecia. Krajobraz ten w drugiej połowie XX wieku uległ znacznym przekształceniom. Zapisany na kartkach pocztowych obraz kulturowy ukazuje nieistniejące już obiekty architektoniczne, których „utrata” w znaczący sposób zubożyła obszar obecnego powiatu. Przypomnienie o ich istnieniu wydaje się zasadne w roku poświęconemu europejskiemu dziedzictwu kulturowemu. Prezentacji tej służyć będzie, przygotowywana specjalnie na wystawę, przestrzenna mapa powiatu z makietami obiektów sakralnych i rezydencjonalnych.
Wystawa otwarta zostanie 18 maja 2018 r. w ramach Europejskiej Nocy Muzeów i potrwa do 30 września 2018 roku.

Zobacz też wideo: Niezwykła noc muzeów w Drzonowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto