Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kaszel, ból gardła, biegunkę i cienie pod oczami. To niepozorne ziele ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się szczególnie w zimne dni

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Pomoże wyleczyć przeziębienie, ale też sprawdzi się jako tonik do twarzy na niedoskonałości czy środek łagodzący chorobę lokomocyjną. Porost islandzki ma wiele zastosowań, a warto po niego sięgać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Syrop z porostu islandzkiego złagodzi kaszel oraz osłoni gardło i drogi oddechowe. Wypróbuj także napar, który zrobisz samodzielnie i za grosze.

Spis treści

Czym jest porost islandzki?

Porost islandzki, inaczej płucnica islandzka (Cetraria islandica) lub tarczownica islandzka to gatunek grzybów z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae). Wbrew swojej nazwie występuje nie tylko na Islandii, ale na wszystkich kontynentach oprócz Afryki i Antarktydy. Jednak najczęściej można go spotkać na półkuli północnej oraz chłodnych i górzystych obszarach Europy. Rośnie w lasach iglastych, w pobliżu mokradeł, wrzosowisk, zarówno w górach, jak i na równinach. Porasta skały, pnie drzew i ziemię.

Napar z porostu islandzkiego w kubku, czajniczek i plecha porostu islandzkiego
Porost islandzki można stosować nie tylko jako lek na kaszel i ból gardła, ale też w formie płukanki do zniszczonych włosów czy okładów na zmęczone oczy. ChamilleWhite/gettyimages.com

Surowcem zielarskim jest cała plecha, która u porostów składa się z dwóch współżyjących ze sobą organizmów: grzyba i glonu. Plecha jest krzaczkowato-listkowata i może mieć różne kolory: ciemnozielony, brązowo-szary, czerwonawy, a nawet biały. Jej struktura jest gumowata i przypomina nieco skórę. W Polsce jest częściowo pod ochroną jako gatunek wysoce narażony na wymarcie. Nie można go więc zbierać nawet w celach leczniczych. Porost islandzki można za to kupić w wielu sklepach zielarskich oraz aptekach, 100 g suszonego surowca kosztuje ok. 10 zł.

Czytaj także: Nalewka z porostu islandzkiego na kaszel i ból gardła. Szybko pomoże wyleczyć przeziębienie

Porost islandzki w swoim składzie zawiera licheniny i izolicheniny (hemicelulozy) – substancje podobne do celulozy, ale ulegające rozpuszczaniu w gorącej wodzie oraz kwasy porostowe: kwas usninowy, funario-protocetrariowy, fizodowy, proto-liche-stearowy, szczawiowy, winowy, kwas cetrarowy, któremu porost zawdzięcza gorzki smak. Poza tym znajdziemy w nim śluzy, barwniki, kwas foliowy, polisacharydy, witaminy z grupy B oraz sole mineralne takie jak jod, miedź, krzem, cynk.

Na co jest dobry porost islandzki? Poznaj jego właściwości

Porost islandzki stosowany jest głównie jako środek na kaszel, ponieważ działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie oraz zwiększa produkcję i wydzie­lanie śliny. Hamuje on także rozwój drobnoustrojów nawet antybiotykoopornych. Działa osłaniająco na drogi oddechowe, dzięki czemu łagodzi podrażnienie i ból gardła. Wzmacnia również organizm, działa uspokajająco i oczyszczająco.

Porost stymuluje także pracę układu pokarmowego, łagodzi nieżyt żołądka, wspomaga przemianę materii i reguluje wypróżnienia. Zapobiega zaparciom i łagodzi biegunki. Można go także stosować jako środek przeciwwymiotny w chorobie lokomocyjnej oraz przy objawach choroby morskiej.

Porost islandzki działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwkaszlowo,
  • wykrztuśnie,
  • osłaniająco na drogi oddechowe,
  • przeciwnowotworowo,
  • wzmacniająco,
  • przeciwwymiotnie,
  • przeciwpotnie,
  • uspokajająco,
  • odtruwająco,
  • wspomaga gojenie ran.

Napar i syrop z porostu islandzkiego na kaszel i nie tylko

W aptekach najczęściej dostępny jest syrop z porostu islandzkiego, który łagodzi szczególnie suchy kaszel (ale można go stosować również przy mokrym kaszlu), ból gardła czy chrypkę. Sprawdzi się on w łagodzeniu objawów przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, przy dużym obciążeniu strun głosowych (np. u lektorów, muzyków czy wykładowców). Syrop z porostu islandzkiego złagodzi również podrażnienie układu oddechowego u palaczy. Powleka on bowiem śluzówkę, działa osłaniająco, łagodząco, gojąco i przeciwzapalnie.

Podobnie działają tabletki do ssania lub pastylki z porostem islandzkim na gardło, które można kupić w aptekach, a także drogeriach czy supermarketach. Warto również sięgnąć po suszoną plechę porostu islandzkiego, z której można samodzielnie przygotować herbatkę na kaszel i ból gardła.

Napar z porostu islandzkiego - prosty przepis
Składniki:

  • 2 łyżki plechy porostu islandzkiego,
  • 1 szkl. wrzącej wody.

Jak stosować napar z porostu na kaszel i odporność?

  1. Porost zalać wodą, odstawić na 30 min. i przecedzić.
  2. Pić 4-6 razy dziennie po 50 ml.

Co ciekawe, napar można nie tylko pić, ale też zastosować jako kosmetyk do cery, oczu i włosów. Przemywaj nim więc twarz jeśli masz cerę trądzikową, tłustą, łojotokową. Herbatka z porostu działa antybakteryjnie, ściągająco, oczyszczająco, nawilżająco oraz hamuje nadmierne wydzielanie łoju.

Napar z porostu islandzkiego można użyć także jako płukanki do szybko przetłuszczających się i zniszczonych włosów lub nasączyć nim waciki i zrobić okłady na oczy. Złagodzi on podrażnione i przemęczone oczy, zapalenie spojówek i powiek, zmniejszy nadmierne łzawienie i zniweluje widoczność cieni pod oczami.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na kaszel, ból gardła, biegunkę i cienie pod oczami. To niepozorne ziele ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się szczególnie w zimne dni - Strona Zdrowia

Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto