Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy jak żołnierze? W razie potrzeby będą bronić kraju. Żołnierze WOT przeprowadzą szkolenia. „Budujemy państwo silne i odporne”

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W leśnikach drzemie ogromny potencjał obronny, ich przeszkoleniem zajmą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
W leśnikach drzemie ogromny potencjał obronny, ich przeszkoleniem zajmą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Patrolują najdalsze zakątki lasów i borów, wiedzą, jakie skarby, ale także i zagrożenia kryją. W obliczu kryzysu mogą zwiększyć potencjał obronny Polski. Mowa o leśnikach, których przeszkolą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak podkreśla gen. broni Wiesław Kukuła, lasy są często terenem prowadzenia działań i konfliktów zbrojnych.

Kiedyś szkolenia leśników w zakresie obronności były na porządku dziennym

Przed 1939 rokiem szkolenia z przysposobienia wojskowego leśników były prowadzone regularnie, dzięki temu mogli oni wspomóc obronność w trakcie II wojny światowej. Teraz pracownicy Lasów Państwowych znów będą mogli czerpać z doświadczenia terytorialsów. 27 kwietnia 2022 roku w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Płaskoszu koło Tucholi dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła oraz p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica podpisali porozumienie w zakresie współpracy obu jednostek.

- Z punktu widzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, porozumienie jest niezwykle istotne z trzech powodów. Pierwsze to znaczenie strategiczne, musimy budować państwo silne i odporne, wydarzenia na wschodzie pokazują, że jesteśmy w stanie zbudować tę siłę, tylko razem współdziałając i łącząc wysiłki z Lasami Państwowymi, pomnażając swoje zdolności. Drugi wymiar to operacyjny – lasy są terenem prowadzenia działań i konfliktów zbrojnych, tereny zielone – czyli zielona taktyka, musimy mieć w nich kontrolę, trzeci wymiar to szkolenia. Lasy mają potężne zasoby, kapitał ludzki, to wspaniali ludzie skupieni w służbie leśnej, staramy się tutaj wnieść wartość dodaną do szkolenia – przekazał dowódca WOT.

Leśnicy będą jak żołnierze? W razie zagrożenia obronią kraj

Kilka tysięcy leśników weźmie udział w szkoleniach. Porozumienie wykorzystuje szereg uprawnień i obowiązków obronnych służby leśnej, co pozwoli zbudować system szkoleń na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zarówno pracownicy Lasów, jak i terytorialsi będą nie tylko współdziałać w stanach gotowości obronnej państwa, ale także posiądą wiedzę z zakresu ekologii.

- To ważny dzień - sięgając pamięcią współpraca Lasów z wojskiem to jeszcze czasy przedwojenne, podpisano wtedy z wojskiem porozumienie o przysposobieniu wojskowym. Już wtedy było wiadomo, co to znaczy zagrożenie i nacjonalizm. Z racji wydarzeń na Ukrainie przyspieszyliśmy decyzje o szkoleniu i współpracy. To będą strzelnice, renowacja ich, wykorzystanie i szkolenia tam całego społeczeństwa, żołnierzy i leśników – poinformował Kubica.

W leśnikach drzemie ogromny potencjał obronny. W 2021 w ramach pilotażowego programu zapoznali się oni z wyposażeniem wojskowym, wykorzystaniem broni, taktyką, szkoleniem saperskim i łącznością. Dalsze działania, w obliczu narastających konfliktów zbrojnych, przygotują grupę na różne scenariusze.

Źródło: WOT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto