Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak często prać pościel, ręczniki i piżamy? Możesz się zdziwić! Regularne pranie jest bardzo ważne w czasie pandemii

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Specjaliści od higieny sugerują, że ręcznik powinno wymieniać się nawet codziennie, zwłaszcza w dobie koronawirusa (statystyczny Polak zmienia ręcznik co 5-7 dni). Zwróćmy na to uwagę w czasie pandemii.
Specjaliści od higieny sugerują, że ręcznik powinno wymieniać się nawet codziennie, zwłaszcza w dobie koronawirusa (statystyczny Polak zmienia ręcznik co 5-7 dni). Zwróćmy na to uwagę w czasie pandemii. stevepb/Pixabay.com
Jak często prać pościel, ręczniki i piżamy? Pewnie przypuszczasz, że znasz odpowiedzi na to z pozoru błahe pytanie. Jednak możesz się mylić. Regularne pranie domowych tekstyliów jest bardzo ważne w trudnych czasach pandemii. Podpowiadamy, jak dbać o higienę pościeli, ręczników i piżam w dobie koronawirusa.

Z pozoru błahe pytanie, ale odpowiedzi bywają trudne, zaskakujące. Niektórzy myślą, że skoro czyści, bo przecież po umyciu lub kąpieli wycieramy się ręcznikiem, zakładamy piżamę i kładziemy się do łóżka w czystej pościeli, to nie ma potrzeby częstego prania ręczników i bielizny pościelowej. Podpowiadamy, jak jest z tą częstotliwością i jak powinno być naprawdę. Zwróć na to uwagę w dobie koronawirusa!

Źródło: Agencja TVN/x-news

Jak często prać pościel w czasie pandemii

Zmiana pościeli to sporo roboty. Nie tylko dlatego, że trzeba ściągnąć poszewki z poduszek, kołder lub pierzyn oraz zdjąć prześcieradło. Musimy też przecież to wyprać (a wszystko nie zmieści się naraz do pralki). Potem czeka nas jeszcze rozwieszanie na suszarce, na której nie wiadomo jak ulokować dużą poszewkę z kołdry czy prześcieradło. A na koniec jeszcze czeka nas prasowanie, no i zakładanie czystego kompletu pościeli. Prasowanie pościeli (podobnie, jak piżam) jest kluczowe, gdyż ułatwia zlikwidować roztocza, których nie wyeliminowało się w praniu.

Fachowcy mówią o tym, że najlepiej jest zmieniać pościel przynajmniej raz na 2 tygodnie. My to robimy zwykle raz na miesiąc, nawet raz na 2 miesiące, zwłaszcza zimą, gdy trudniej jest wysuszyć pranie. Pościel po paru dniach od założenia wygląda jeszcze świeżo, lecz ta świeżość jest pod znakiem zapytania. Wewnątrz pościeli kryją się m.in. roztocza. To żyjątka, mogące przenosić choroby, a żywiące się naszym naskórkiem – chcemy, czy nie, naskórek z nas schodzi m.in. wtedy, gdy leżymy i wiercimy się w łóżku. W czasie pandemii musimy regularnie prac pościel!

Sprawdź:

Sama myśl, że roztocza wywodzą się z rodziny pajęczaków, czyli tej samej, do jakiej należą skorpiony oraz pająki, powinna wystarczyć, żeby się zmobilizować i regularnie, 2 razy w miesiącu, zmienić pościel na świeżą. Gdy w naszym domu mieszka noworodek, pościel dobrze byłoby zmieniać maluchowi raz na tydzień. 

Jak często prać ręczniki podczas pandemii?

Bakterie, grzyby, nasz naskórek, włosy i inne drobnoustroje – to wszystko, choć poza włosami najczęściej niewidoczne gołym okiem, zostaje na powierzchni ręcznika. Specjaliści od higieny przekonują, że ręcznik powinno wymieniać się nawet codziennie, zwłaszcza w dobie koronawirusa (dla porównania: statystyczny Polak zmienia ręcznik nawet tylko raz na tydzień, ewentualnie co 5 dni), czyli po 3–4 użyciach. Chodzi przede wszystkim o ręcznik, którego używamy do wycierania rąk czy twarzy. W przypadku ręcznika kąpielowego, powinien być on prany średnio co 3 dni. Po każdym wytarciu się, powinniśmy rozwiesić ręcznik, żeby się wysuszył. Inaczej wilgotny materiał, w połączeniu z wyższą, niż w innych pomieszczeniach, temperaturą, będzie sprzyjał mnożeniu się bakterii oraz grzybów, poza tym będzie specyficznie, nieprzyjemnie pachniał. Rodzice noworodka powinni nawet codziennie zmieniać mu ręcznik kąpielowy.

Pandemia – jak często prać piżamę?

Świeża piżama raz na tydzień – taka zmiana jest stanowczo za rzadka. Piżamę czy koszulę nocną lepiej zmieniać co 3–4 dni. Na nic zdają się tłumaczenia, że jesteśmy czyści, ubierając piżamę, bo przecież dopiero co wyszliśmy z wanny czy spod prysznica. Chociaż tego nie widzimy, złuszcza się nam naskórek, który wnika w strukturę materiału, z jakiego uszyta jest piżama. Tak „opancerzeni" jakby drugą skórą, kładziemy się spać. Nocą, nie tylko latem, gdy panują upały, pocimy się. Pot wycieramy w piżamę i pościel. To z tego powodu budząc się rano, czujemy czasem, że mamy mokre plecy. Jeśli natomiast jesteśmy chorzy, np. zmógł nas koronawirus i mamy gorączkę, to pocimy się znacznie mocniej. Przepoconą piżamę należy zmieniać przynajmniej raz na dobę, a najlepiej 2 razy na dobę, a jeżeli zachodzi potrzeba, to co parę godzin. Piżamkę noworodka warto mu zmieniać codziennie albo raz na 2 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto