Wybierz region

Wybierz miasto

  Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

  Muzeum Ziemi Wschowskiej
  Wschowa, ul. Pl. Zamkowy/2, +48 65 540 74 61

  Od 9.03.2017 do 30.04.2017

  • 4zł

  Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorow Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”.

  Wystawa zaprezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkaset wyrobow. Najstarsze spośrod nich są bolesławieckie naczynia, pozyskane na drodze badań archeologicznych pochodzące z XVI i 1 połowie XVII w. oraz XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami. Z 2. połowie XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiającymi motywy heraldyczne, postaci biblijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce. Na ekspozycji nie zabraknie rownież, typowych dla wspołczesnej produkcji bolesławieckiej, wyrobow zdobionych gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 r., a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją, najczęściej w formie kołek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listkow koniczynki szybko zyskały ogromną popularność. Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatow: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz rożnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonow i aerografu.

  Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kołek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyrożnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach krolewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ