Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Polskie Godło Orły" z Kolekcji Janusza Skrzypczaka

  Muzeum Ziemi Wschowskiej
  Wschowa, ul. Pl. Zamkowy/2, +48 65 540 74 61

  Od 12.11.2015 do 29.02.2016

  • 4zł

  Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wystawę „POLSKIE GODŁO. Orły z kolekcji Janusza Skrzypczaka”. Wpisuje się ona w ważną dla polskiej historii i symboli narodowych uroczystość, jaką jest listopadowe święto.

  Wystawę tworzy autorski wybor właściciela kolekcji – antykwariusza z Leszna – Janusza Skrzypczaka, ktory przedstawia siebie słowami: „Zbieraczem staroci jestem od zawsze. Kolekcjonerstwu poświęciłem się całkowicie i stało się ono moim sposobem na życie i utrzymanie rodziny. Segregując nowe nabytki, perełki zostawiam dla siebie, a resztę rozprowadzam pomiędzy muzeami i zaprzyjaźnionymi miłośnikami staroci. Wystawę POLSKIE GODŁO wyselekcjonowałem ze zbioru, ktory wcześniej prezentowałem pod nazwą SKRZYDLATE GODŁO.”

  Pan Janusz Skrzypczak przyznaje, że wiele z prezentowanych eksponatow otrzymał jako darowizny od ludzi, ktorzy widząc co robi dla regionalnych artefaktow, powierzyli mu swoje pamiątki rodzinne na wieczny depozyt. Stąd zobowiązanie wobec darczyńcow i chęć pokazania zbiorow w formie wystawy.

  Autor wystawy tak opisuje eksponowane zbiory: „Pośrod orłow są godła urzędowe, sygnowane i anonimowe. Możemy je datować na podstawie wiedzy zawartej w Dziennikach Ustaw i licznych opracowaniach wybitnych historykow i kolekcjonerow. Sporą ilość w kolekcji stanowią urzędowe emaliowane tablice z polskim godłem, a najciekawsze z nich to cztery szyldy wykonane w pracowni – Otto Golisch Konigshutte O/S z orłem stylizowanym na wzor z 1919 r. Policja Państwowa autonomicznego wojewodztwa śląskiego używała ich tylko przez pięć lat w okresie od 1922 do 1927 roku. Największy ładunek emocji patriotycznej jest zawarty w haftowanych orłach, wyprutych z polskich sztandarow przez dzielnych pracownikow firmy Rudolfa Łaskiego podczas drugiej wojny światowej w Lesznie.

  Janusz Skrzypczak, jak każdy kolekcjoner, ma bardzo osobisty stosunek do swoich zbiorow, co wyraża słowami: „Lubię wizerunki Polskiego Godła z czasow burzliwych w naszej historii, czyli z okresu powstania listopadowego i powstania styczniowego. Wizerunki Pogoni Litewskiej i Archanioła Michała ukazują historyczne powiązania z naszymi sąsiadami za miedzą. Estetycznie najbardziej odpowiada mi wzor z 1919 r., godło ktore jest wzorowane na orle ostatniego krola Polski Stanisława Poniatowskiego. Lata od 1944 do 1989 roku to czas orła bez korony, ktorej brak zawsze mnie irytował. Pokolenie Polakow urodzonych po 1989 r. ze zdziwieniem ogląda te „wybrakowane” orły czasow PRL-u. W rożnych okresach historii na tarczy piersiowej orła umieszczano znaki owcześnie panujących władcow. Usuwano krzyż z korony lub dokładano na skrzydłach pięcioramienne rozety. Dodawano atrybuty władzy, ktore poźniej modyfikowano lub znowu je usuwano. Legenda o wodzu Polan – Lechu, ktory w Gnieźnie obserwując orła na tle słońca, wybrał go na swoj symbol czyli herb, przemawia do wyobraźni. Legenda jest spisana w Kronice Wielkopolskiej z 1273 roku. Zgadzam się z tymi, ktorzy mają wątpliwości co do ptaka z denara Bolesława Chrobrego: czy to kogut czy orzeł, a może nawet paw?”

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ