Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Pt. „Sowieckie Piekło 1939–1956”

  Muzeum Ziemi Wschowskiej - Rezydencja Jezuitów
  Wschowa, ul. Pl. Farny/3, +48 65 540 86 77

  Od 3.03.2015 do 29.03.2015

  • Wstęp wolny

  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej zapraszają na wystawę „Sowieckie piekło 1939–1956”.

  Wystawa „Sowieckie piekło 1939–1956” stanowi zwieńczenie dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, poświęconego tematyce sybirackiej. Dotyczy jednej z wielu „białych plam” naszych najnowszych dziejow – tragedii Polakow, ktorzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego.

  Ekspozycja ma niejako dwie warstwy. Na pierwszą składają się ogolne komentarze historykow, na drugą – wstrząsające relacje osob przeżywających sowieckie piekło. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m. in. z amerykańskiego Instytutu Hoovera. Tam właśnie trafiły ankiety rozprowadzane wśrod polskich zesłańcow po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W ZSRR zaczęła się formować armia Andersa, w chwilę potem odkryto zbrodnię katyńską. Pomiędzy tymi wydarzeniami był krotki czas odwilży, wowczas mogły powstać te unikatowe dokumenty. Na wystawie przeważają materiały poświęcone łagrom. Autorzy nie ograniczyli się jednak do prezentacji wyłącznie tego obszaru sowieckiego piekła. Wystawa ma dwa zasadnicze wątki: katyński, czyli dotyczący losow polskich oficerow wojska i policji, pomordowanych przez Sowietow oraz obozowy, dotyczący setek tysięcy obywateli naszego kraju deportowanych w latach 1940-41. Od inwazji ZSRR na Polskę, przechodzimy do wywozek i wydarzeń roku 1956, kiedy to do Polski zaczęli wracać zesłańcy. Ekspozycja to historia mordow, wysiedleń, zsyłek, łagrow. Przejmujące są zdjęcia dzieci-sierot, więźniow, zesłańcow. Tablice z reprodukcjami fotografii, plakatow i dokumentow opatrzone są nie tylko podpisami informacyjnymi na temat obozow Archipelagu Gułag i losow Polakow, ktorzy do nich trafili, ale też cytatami z przepojonych bolem listow do bliskich. Blisko Ałtaju. Czwarty raz stąd piszę. Bog tylko czuwa. Widać każe przeżyć piekło – i płacz głodnych dzieci. Pracuję przy gnoju etc. Przepraszam za pismo, ręce wyżarte w rankach. Strach zimy – 50 stopni mrozu – to fragment listu, ktory w 1940 roku wysłał z łagru w Semipałatyńsku jeden z polskich więźniow. Takich świadectw pełna jest wystawa IPN. Dramatyczne zestawienie sowieckich instrukcji i rzeczowych informacji z portretowymi zdjęciami przestraszonych rodzin wzrusza nie tylko zwiedzających wystawę Sybirakow, ale także młodych ludzi.

  Przez długi czas o sowieckim piekle niechętnie mowili sami zesłańcy. Prawda o sowieckim systemie totalitarnym cały czas jest jeszcze odkrywana.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ