Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa „Południowo-zachodnia Wielkopolska w walce o niepodległość”

  Muzeum Ziemi Wschowskiej - Rezydencja Jezuitów
  Wschowa, ul. Pl. Farny/3, +48 65 540 86 77

  Od 10.11.2017 do 15.12.2017

  • 4zł

  W związku z przypadającą na 11 listopada 99. rocznicą odzyskania niepodległości po 123 latach zaborow w Muzeum Ziemi Wschowskiej zagościła wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie pt. „Południowo-zachodnia Wielkopolska w walce o niepodległość”. Na planszach przedstawiono dążenia Polakow do odzyskania niepodległości w okresie zaborow, a także podczas II wojny światowej. Szczegolnie wyeksponowano pod tym względem region leszczyński, a w tym znaczne obszary wchodzące w obszar historycznej ziemi wschowskiej.

  Choć Wschowa ostatecznie nie znalazła się w granicach odrodzonej Polski po zakończeniu I wojny światowej (nastąpiło to dopiero w 1945 roku, miasto znajdowało się pod zaborem przez 152 lata), chcielibyśmy przypomnieć wkład wschowian i osob związanych ze Wschową, działających na przełomie XIX i XX wieku, w odzyskanie niepodległości Polski. Mowa tu oczywiście o działalności wschowskiego Towarzystwa im. Tomasza Zana – ktore wychowało szereg wybitnych polskich patriotow – a także innych organizacji oraz osob i rodzin z całego owczesnego powiatu wschowskiego. Należy pamiętać, że polski ruch patriotyczny we Wschowie działał od okresu nasilania się kulturkampfu aż po rozbicie wschowskiej konspiracji w wyniku masowych aresztowań przeprowadzonych 7 stycznia 1919 roku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ