Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa „Czas przez nikogo niezłapany”

  Muzeum Ziemi Wschowskiej
  Wschowa, ul. Pl. Zamkowy/2, +48 65 540 74 61

  Od 21.04.2018 do 31.12.2018

  • 4zł

  Eugeniusz Jozef Stankiewicz (1942 – 2011), mistrz miedziorytu i wybitny polski grafik. Honorowy obywatel Wschowy, w ktorej mieszkał do czasu wyjazdu na studia. Jego tworczy dorobek prezentowano do tej pory w Muzeum Ziemi Wschowskiej już trzy razy na wystawach czasowych:

  W 2009 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz. Wystawa prac wielkiego miedziorytnika”,

  w 2012 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz – Transformacja dialogu”,

  w 2016 roku na wystawie „Czas przez nikogo niezłapany” prezentującej pierwszy etap budowy kolekcji.

  W 2015 roku w wyniku wspołpracy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej powstała wystawa pt. „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczow”, ktora była prezentowana w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

  W 2017 roku wystawa „Czas przez nikogo niezłapany” była prezentowana w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

  Historia budowania kolekcji:
  Pierwsze prace braci, Eugeniusza i Janusza Stankiewiczow – frotaże powstałe w 1964 roku na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie – znalazły się w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 roku. Dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty zostały zakupione w 2015 roku. W ten sposob muzeum rozpoczęło budowę kolekcji profesora Eugeniusza Stankiewicza.

  Dzięki dofinansowaniu zakupu 60 prac (2016) i 242 prac (2017) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet 2 – Regionalne kolekcje sztuki wspołczesnej, wschowska kolekcja wzbogaciła się o kolejne prace artysty. Zakupy zostały dofinansowane przez: Gminę Wschowa, Bank Społdzielczy we Wschowie, Zarząd Powiatu Wschowskiego i firmę AKME – Zdzisław Wiśniewski.

  Wschowską kolekcję wyrożnia duży zbior unikalnych rysunkow, linorytow, obrazow z wczesnego, młodzieńczego okresu tworczości. Regionalna kolekcja sztuki Eugeniusza Geta Stankiewicza służy budowaniu wiedzy o sztuce wspołczesnej i przemianach w niej zachodzących. Jednocześnie stanowi wzorcowy przykład rozwoju osobowego i artystycznego dla młodych ludzi (przykład osiągnięcia sukcesu, sławy chłopaka z małego miasteczka). Kolekcja będzie służyła jako inspiracja do programow edukacyjnych i promocyjnych np. warsztatow, gry miejskiej, wykładow. Wschowianie i goście spoza miasta poprzez kontakt z kolekcją prac Getasa dowiedzą się o wpływie Wschowy, w ktorej artysta spędził dzieciństwo i młodość, na tworczość mistrza miedziorytu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ