Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa „Czas przez nikogo niezłapany”

  Muzeum Ziemi Wschowskiej
  Wschowa, ul. Pl. Zamkowy/2, +48 65 540 74 61

  Od 15.12.2016 do 26.02.2017

  • Brak informacji o cenie

  Eugeniusz Jozef Stankiewicz (14.05.1942-10.05.2011) – znany jako „Get”, wybitny miedziorytnik i jeden z tworcow polskiej szkoły plakatu. Wraz z rodzicami, Anną i Jozefem Stankiewiczami oraz młodszym bratem Januszem przybyli do Wschowy w maju 1945 r. z Oszmiany. Wschowa stała się miejscem dorastania braci, a dom przy ul. Starowiejskiej 9 na długie lata domem rodzinnym. W 1947 r. Get rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej nr 1. Od najmłodszych lat z pasją rysował, malował oraz czytał. Jako licealista należał do Koła Plastykow Amatorow działającego przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. Koło prowadził malarz Ignacy Bieniek – absolwent krakowskiej ASP. W roku 1959 17-letni Get wziął udział w dwoch wystawach – wiosną w Zielonej Gorze, a jesienią we Wschowie. Po maturze Eugeniusz Stankiewicz przeniosł się do Wrocławia, gdzie żył i tworzył aż do śmierci w 2011 roku.

  10 maja 2012 roku, podczas XX Sesji Rady Miejskiej we Wschowie, pośmiertnie nadano profesorowi Eugeniuszowi Getowi Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wschowa. Tego dnia w Muzeum Ziemi Wschowskiej swoj wernisaż miała wystawa „Eugeniusz Get – Stankiewicz, Transformacja Dialogu” upamiętniająca rocznicę śmierci artysty (wcześniejsze wystawy we Wschowie: 1994 „Plakaty z Łbem”; 2009 prezentacja tworczości). W lutym 2015 r. w Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta została wystawa „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczow”, prezentująca prace braci z 1964 r. zainspirowane urokiem Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie. Frotaże trafiły do zbiorow Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 r. W 2015 r. zostały zakupione dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Gminy Wschowa w 2016 r. zakupiono 60 prac Stankiewicza, prezentujących przekroj tworczości tego artysty. W ten sposob Muzeum Ziemi Wschowskiej rozpoczęło budowę kolekcji prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Mamy nadzieję, że artysta ze Wschowy będzie inspirował zarowno wschowian, jak i odwiedzających nas gości.

  Inspiracją do tytułu wystawy są słowa: „Czas przez nikogo niezłapany i nie do złapania” wypowiedziane przez Geta Stankiewicza, określające moment, kiedy czuł się najszczęśliwszy, kiedy rysował i rytował, gdy dawno już wszystko wymyślił. Taka „bezmyślność” owocowała starannymi, doskonałymi w formie grafikami, rownymi dziełom największego mistrza renesansu – Albrechta Durera.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ