Wybierz region

Wybierz miasto

  Orszak Trzech Króli 2015

  Parafia św. Jadwigi Królowej
  Wschowa, ul. Zacisze/3, +48 65 540 64 20

  15:00 Wtorek, 6 stycznia

  • Wstęp wolny

  Czym jest Święto Trzech Kroli

  Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Kroli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, ktore ustanowił Kościoł (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wowczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w ktorym Mędrcy ze Wschodu nazywani rownież Krolami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

  Czym jest Orszak Trzech Kroli

  Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Kroli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we wspołczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla wspołczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Krolowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszakow. Towarzyszą im goralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a poźniej wspolne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspolnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Kroli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodow kolędnikow głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma rownież wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

  Orszak Trzech Kroli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie - rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach Orszak Trzech Kroli jest początkiem lokalnej wspołpracy, ktora kontynuowana jest cały rok do rożnorakich działań na rzecz wspolnoty.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ