Wybierz region

Wybierz miasto

  Jakub Rybicki "Bajkał Ice Trip"

  Centrum kultury
  Sława, ul. Głogowska/5, +48 68 356 62 87

  18:00 Piątek, 27 listopada

  • Wstęp wolny

  Stowarzyszenie Tworcze Horyzonty wraz ze Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku zaprasza na ostatnie w tym roku wydarzenie z cyklu "Spotkań z podrożnikami".

  Jakub Rybicki - bohater spotkania zaprezentuje historię "Bajkał Ice Trip":

  W marcu 2013 dwojka śmiałkow pokonała ponad 900 km rowerami po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata. Walczyli z zabojczymi mrozami, powalającymi wiatrami, głębokim śniegiem i własnymi słabościami.

  Jakub Rybicki i Paweł Wicher wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska – najbardziej na połnoc wysuniętego punktu jeziora - by po 3 tygodniach stanąć na jego południowym krańcu – w Kułtuku. W sumie przejechali ok. 950 km, z czego kilkadziesiąt kilometrow po prostu przepchali. Temperatury, z jakimi przyszło się im zmierzyć wahały się od – 35 stopni w nocy do ok. – 15 w dzień.

  Bajkału nie da się przejechać w lecie, z tego prostego względu, że nie ma tam drog – opowiadają podrożnicy. Zdecydowaliśmy się na marzec, bo mrozy są wtedy już lżejsze, a lod wciąż ma grubość ok. 1 metra - mogą po nim bez obaw jeździć ciężarowki. Wybor środku transportu tez był prosty – od kilku lat podrożujemy rowerami, a Rosję upodobaliśmy sobie szczegolnie. Parę lat temu powołaliśmy do życia projekt „Rowerowa Rosja”, a podroż po Bajkale jest jego logiczną kontynuacją.

  Zima na Syberii ma sporo zalet – śpią niedźwiedzie i kleszcze – największe zagrożenia dla człowieka. Jest mniej turystow, a powietrze bardziej przejrzyste. Na Bajkale jest więcej słonecznych dni niż na Krymie, a widoki są przecudne. Jezioro jest otoczone ze wszystkich stron gorami, z najwyższą, gorą Czerskiego o wysokości 2588 m. n.p.m.. Lod jest gruby i krystalicznie czysty – warunki wręcz idealne do jazdy. Niestety, według miejscowych zima 2013 była najbardziej śnieżna od niepamiętnych czasow. Podrożnikom dokuczały rownież huragany, okazjonalne trzęsienia ziemi i usterki techniczne, takie jak łamiące się kierownice czy koła. Mimo tych przeciwności po trzech tygodniach wyprawa zakończyła się sukcesem, bez konieczności amputacji odmrożonych kończyn.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ