Wybierz region

Wybierz miasto

  Dominik Szczepański Wyprawa do Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii”

  Centrum kultury
  Sława, ul. Głogowska/5, +48 68 356 62 87

  16:00 Niedziela, 3 czerwca

  • Wstęp wolny

  Trzech Polakow: Maciej Tarasin, Michał Dzikowski, Dominik Szczepański i Irlandczyk Shane Young dotarło do Sanktuarium Jaguara – malowideł pokrywających ściany tepui w kolumbijskim Parku Narodowym Chiribiquete. By je zobaczyć, dokonali pierwszego spłynięcia Rio Ajaju.

  Z wioski Jaguara, położonej nad rzeką Tunia, do źrodeł Rio Ajaju przedzierali się dwa dni przez las deszczowy przy wsparciu trzech Indian, ktorzy poprowadzili ich starą drogą FARC-u. Ukryta głęboko w lesie ścieżka przez lata służyła lewicowej partyzantce. Dziś dżungla porasta porzucone tam samochody.

  Po dziesięciu dniach wiosłowania w doł Rio Ajaju dotarli do miejsca, w ktorym rzeka zbliża się do tepui na kilkaset metrow. Tam znajduje się Sanktuarium Jaguara, jedno z największych skupisk piktogramow w Chiribiquete. Pas malowideł ma 8 metrow wysokości i 40 metrow szerokości. Rysunkow są setki. Przedstawiają one jaguary, tapiry, żaby, wielkiego nietoperza, kapibary, wojownikow i szamanow, oniryczne drzewo, z ktorego postać ludzka zbiera nieznane owoce. Wszystko jakby chaotyczne, pogrążone w trudnym do zrozumienia halucynogennym amoku: taniec i polowanie, zwierzęta, rośliny i ludzie, czyli to, co można spotkać w lesie deszczowym.

  Naukowcy spierają się o wiek malowideł, niektorzy twierdzą, że najstarsze mogą mieć nawet 20 tys. lat.

  Po udokumentowaniu malowideł czworka ruszyła w doł Rio Ajaju, dokonując pierwszego spływu tą rzeką – w sumie przepłynęli nią od źrodeł do ujścia ok. 350 km. Następnie kajakarze pokonali 15 km Rio Apaporis, dwa dni przedzierali się dziewiczym lasem deszczowym i bagnami do Rio San Jorge, ktorą Maciej Tarasin i Jaime Gomez spłynęli w 2013 r. jako pierwsi. San Jorge po 80 km zawiodła podrożnikow do rzeki Cunare, ktora po 80 km połączyła się z rzeką Mesai. Tam, 22. dnia wyprawy na kajakarzy czekała łodź z silnikiem, ktora zabrała ich do oddalonej o ok. 200 km Araracuary.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ