Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22 lata temu byłe województwo leszczyńskie walczyło z wielką wodą. Najbardziej ucierpiały gminy Jemielno i Niechlów [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
22 lata temu o tej porze też były wakacje, ale to były zupełnie inne wakacje. W rozmowach toczonych w domach, pracy, a nawet z przypadkowo spotkanymi osobami dominował jeden temat – wielkiej wody. Powódź z 1997 roku, która ze względu na swój rozmiar i szkody, jakie wyrządziła, nazywana jest powodzią tysiąclecia, dotknęła również tereny ówczesnego województwa leszczyńskiego.

Powódź objęła swym zasięgiem w sumie aż 6 gmin byłego województwa leszczyńskiego. Były to: Jemielno (52 % zalanych terenów), Niechlów (45 %), Góra (19 %), Wąsosz (7 %), Szlichtyngowa (6 %) oraz Wschowa (5 %). Pod wodą znalazło się 21 tys. hektarów pól, zalała ona także 360 gospodarstw, zniszczyła 20 km dróg i zmusiła do ewakuacji tysiące osób. Na szczęście nikt nie zginął. Udało się też uniknąć strat w zwierzętach.

Na wałach dzień i noc czuwali ludzie. Układali worki z piaskiem i kontrolowali poziom wody. Pomagało im wojsko, policja, straż pożarna.

Jednak nie tylko na zalanych terenach dominował tego lipca temat powodzi. To w Lesznie przecież był ośrodek decyzyjny. Stąd szły polecenia dla wójtów i burmistrzów. Wiele organizacji pozarządowych, parafii, prywatnych firm i samorządów zorganizowało zbiórki darów dla powodzian.

- Przez 35 dni żyliśmy tylko powodzią. Ale jako jedyni w Polsce obroniliśmy wały na całym odcinku Odry – mówił dziesięć lat po powodzi na łamach „Panoramy Leszczyńskiej” Franciszek Halec, ówczesny szef leszczyńskiego oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, a wcześniej wiceprzewodniczący wojewódzkiego komitetu przeciwpowodziowego w Lesznie.

O tym, że zbliża się do nas powódź wiadomo było w zasadzie od początku wakacji. Alarm powodziowy ogłoszono jednak 10 lipca, gdy Odra przekroczyła stan alarmowy w Głogowie. Fala powodziowa dotarła do województwa leszczyńskiego 13 lipca, a kulminację osiągnęła 15-16 lipca. Potem była jeszcze druga fala, spowodowana intensywnymi deszczami, która przez nasz region przechodziła od 23 do 28 lipca.

Więcej na temat wielkiej powodzi z 1997 w byłym województwie leszczyńskim przeczytacie w najbliższym numerze „Panoramy Leszczyńskiej”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto