Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syndrom "gównianej pracy" dotyka co czwartego polskiego pracownika. To źle! Czy jest sposób, by temu zapobiec?

oprac. (sndr)
unsplash.com/Guilherme Cunha
Nie lubisz swojej pracy? To odbija się na Tobie, Twoich bliskich oraz na firmie, w której pracujesz. Okazuje się, że co czwarty Polak nie jest zadowolony ze swojej pracy. Jest nawet na to naukowy termin: to syndrom "gównianej pracy".

27 proc. ankietowanych Polaków stwierdziło, że ich praca nie ma najmniejszego sensu i nie jest też żadną wartością dla innych osób. Co czwarty Polak uważa, że wykonywana przez niego praca mogłaby być wykonywana przez automaty, a ich stanowisko pracy mogłoby być zlikwidowane. Tak wygląda zjawisko "gównianej pracy".

Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego przez ekspertów Agencji 4P i brightlight.

Takie odczucia mogą generować złą sytuację na polskim rynku pracy. Jeśli pracownik uważa, że jego praca jest niewiele warta, niepotrzebna i sam nie ma satysfakcji z jej wykonywania to wykonuje ją nieefektywnie, nie wykorzystuje swojej kreatywności i potencjału. Co więcej wykonuje ją bez zaangażowania.

Aby pracownik odnalazł sens swoje pracy i wykonywał ją z zaangażowaniem potrzebne są też odpowiednie warunki pracy, a także godziwe zarobki.

Te kwestie powinni mieć na uwadze polscy pracodawcy, ponieważ obecnie na polskim rynku pracy jest problem z wykwalifikowanymi pracownikami. To właśnie w tych segmentach pracy, gdzie wymagane są kompetencje i wysokie kwalifikacje w danej dziedzinie jest największy problem z pracownikami.

Z badań ekspertów ds. rynku pracy wynika także, że każde kolejne pokolenie coraz bardziej ceni sobie to, by widzieć sens swojej pracy.

[sndh]

Jeśli pracownik nie widzi sensu wykonywania swojej pracy, mówi się, że jest to "góniana praca" (takiego sformułowania używają badacze, eksperci ds. rynku pracy).

Okazuje się również, że im bardziej rozwinięta jest gospodarka, tym większy jest problem ze zjawiskiem "gównianej pracy".

Syndrom ten najbardziej zauważalny jest w Holandii, gdzie mówi się, że "gówniana praca" wykonywana jest aż przez 40 proc. pracowników. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii - tam wskaźnik "gównianej pracy" wynosi 37 proc.

Jak zapobiec "gównianej pracy"?

Wiele zależy tu od pracodawców. Po pierwsze powinni postawić na dobre wynagrodzenie o raz stabilną formę zatrsunienia swoich pracowników. Istotne jest też nieustanne inwestowanie w pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji. W powstrzymaniu rozwoju zjawiska "gównianej pracy" może pomóc też tworzenie działów menadżerskich w firmach, które będą zajmować się budowaniem zaangażowania w wykonywaną pracę przez pracowników.

Polecamy również:

Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa! Dlaczego?

Zobacz wideo: Ważne! Kto i kiedy może nam zablokować konto w banku?

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Syndrom "gównianej pracy" dotyka co czwartego polskiego pracownika. To źle! Czy jest sposób, by temu zapobiec? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto